Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck
  • Gmina
  • Mieszkańcy
  • Benefis Wacława Kirkowskiego ? twórcy kaszubskiej kultury z okazji 85. rocznicy urodzin

Benefis Wacława Kirkowskiego ? twórcy kaszubskiej kultury z okazji 85. rocznicy urodzin

P1000611

Galeria zdjęć – zobacz

Dnia 09 sierpnia 2016 roku w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Starzynie, odbył się benefis Wacława Kirkowskiego ? pedagoga, muzyka, twórcy kultury kaszubskiej ? z okazji 85.rocznicy Jego urodzin. Jubilat obecnie mieszka w Sianowie. Jednak w Starzynie urodził się i tutaj spędził swoje najmłodsze lata.

Organizatorem spotkania był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej w Wejherowie.

Wśród obecnych byli m.in.: Jarosław Białk ? Starosta Pucki, Anna Pomieczyńska ? Przewodnicząca Rady Gminy Puck, Jerzy Tkaczyk ? Z-ca Wójta Gminy Puck, Alicja Miernecka-Rohde ? dyrektor Biblioteki Publicznej w Pucku, Regina Kwidzińska ? Przewodnicząca Rady Gminnej KGW, Jadwiga Kirkowska ? działaczka ZK-P z Wierzchucina, kuzynka Jubilata, Artur Surmaj ? dyrektor Zespołu Szkół w Starzynie, Henryk Kunc ? sołtys Starzyna.

Gości powitał dr Jan Dettlaff ? dyrektor OKSiT w Gminie Puck. Sylwetkę Jubilata, ze szczególnym podkreśleniem zasług na rzecz kultury kaszubskiej, przedstawił Tomasz Fopke ? dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej w Wejherowie. To jest aktualnie najstarszy kompozytor kaszubski ? dodał.

Benefis był dla Jubilata wielką niespodzianką i ogromnym zaszczytem. Twórca nie krył wzruszenia, gdy siedząc honorowo na fotelu usadowionym na scenie, słuchał swoich utworów wykonywanych przez zespół folklorystyczny ?Bursztynki? z Mieroszyna. W swoich wypowiedziach odnosił się do treści piosenek, które najczęściej były inspirowane przyrodą i życiem społecznym swojej Małej Ojczyzny z lat młodości. Wspominał i dzielił się refleksjami o relacjach z ludźmi i miejscach, które silnie zapisały się w Jego pamięci.

Spotkanie toczyło się w bardzo miłej atmosferze. Nie zabrakło chóralnego ?Sto lat? oraz nie kończących się podziękowań, gratulacji, życzeń i kwiatów od przybyłych gości.

Benefis był okazją do promocji książki Wacława Kirkowskiego ?Starzno, m?ja wies?. Uczestnicy spotkania w kolejce ustawiali się do autora po autografy.

Oprócz uznania za twórczość, zebrani nie kryli podziwu wobec? prezencji Jubilata. Sprawna sylwetka, język i lotny umysł przesłoniły sędziwość wieku bohatera imprezy.

Zgodnie z kaszubskim obyczajem ? prowadząca spotkanie Wiesława Roszman-Selin ? zaprosiła zebranych na urodzinowy poczęstunek przy ?kawie i k?ch?? zaserwowanym przez miejscowe panie Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia Rozwoju na rzecz Starzyna ?Kępa Starzyńska?.

Brunon Ceszke

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content