?Święto Chleba? Sławutowo 2016

Komunikat ze ?Święta Chleba? w Sławutowie

Dnia 15 sierpnia 2016 roku o godz.14,00 przy Wiejskim Klubie Kultury w Sławutowie odbyło się ?Święto Chleba?.

Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck i sołectwo Sławutowo.

Celem imprezy było kultywowanie tradycji związanych z pieczeniem chleba na kaszubskiej wsi w Gminie Puck. Z tej okazji na placu przy klubie kultury wybudowano w 2006 roku chlebowy piec ?ogrodowy?, który ma nie tylko przypominać dawne dzieje, ale i służyć mieszkańcom i turystom w bezpośrednim wypieku chleba jak za dawnych lat…

Impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem społeczeństwa, zwłaszcza turystów. Wśród obecnych byli m.in.: Jarosław Białk ? Starosta Pucki, Tadeusz Puszkarczuk ? Wójt Gminy Puck, Anna Pomieczyńska ? Przewodnicząca Rady Gminy Puck, radni, sołtysi oraz delegacje Kół Gospodyń Wiejskich działających w terenie.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św., którą celebrował ks. Piotr Pastewski. Z okazji Matki Boskiej Zielnej dokonano poświęcenia ziół i płodów rolnych. Eucharystię uświetnił chór ?Harmonia? z Wejherowa.

Po mszy św. gości powitał i konferansjerkę prowadził Brunon Ceszke? Gł. Instruktor ds. Kultury OKSiT w Gminie Puck. Oficjalne słowa powitalne do uczestników uroczystości skierował również Wójt Gminy Puck.

Tuż przed mszą św. do pieca włożono ciasto chlebowe. Celebracji wyjmowania upieczonego chleba dokonano po mszy św. przez miejscowe gospodynie: Brygidę Selke, Annę Wittstock i Reginę Krepel. Kobiety przy okazji opowiadały o ciekawostkach pieczenia swojskiego chleba.

W części artystycznej wystąpiły zespoły: ?Harmonia?, ?Bursztynki? z Mieroszyna, oraz ?Kaszubianki? z Władysławowa.

Z okazji Matki Boskiej Zielnej odbył się konkurs wykonywania bukietów zielnych z kwiatów i ziela. Konkurs ten adresowany był do kobiet z KGW. Najpiękniejszy bukiet wykonała Irena Drzeżdżon ze Starzyna. Dużo dozy humoru towarzyszyło konkursowi pasterskiemu ?legnieni so krowe? (inscenizacja układania się krowy). Komisja pierwsze miejsce przyznała Agnieszce Krzebietke z Połchowa.

Zgodnie z tradycją imprezy, przeprowadzono pokaz tradycyjnego, ręcznego wyrobu masła. Zademonstrowali go włodarze Ziemi Puckiej: Starosta Powiatu Puckiego i Wójt Gminy Puck. Tegoroczny wyrób Wójta został zakłócony? uszkodzeniem ubijaczki. Natomiast u Starosty, śmietana w konwie przeistoczyła się w dorodne, swojskie masło. Świeżutkim produktem posmarowano upieczony chleb, po czym nastąpiła degustacja dla uczestników imprezy.

. Przy stoiskach natomiast ustawiła się długa kolejka? za chlebem. Ponadto, panie ze Sławutowa serwowały chleb z masłem, smalcem i inne tradycyjne jadła. Jak zwykle nie zabrakło rodzimych twórców ludowych. Można było nabyć hafty kaszubskie Stefanii Jeszke z Mieroszyna, malowidła Marii Szczygielskiej z Mrzezina czy wyroby z rogów Jana Drzeżdżona ze Starzyna.

Tradycyjnie, impreza zakończyła się zabawą ludową na świeżym powietrzu.

Brunon Ceszke

34

Więcej zdjęć – zobacz

 

nowy1.plakat. Świeto Chleba.16

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Skip to content