Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.

?Wieczór z wolontariatem? pt. ?Z pomocną dłonią dla Afryki? w Darzlubiu

Środowiskowy Uniwersytet Ludowy ?Belôce? działający przy Wiejskim Klubie Kultury w Darzlubiu, zorganizował 7 lutego 2015r. w tutejszej placówce ?Wieczór z wolontariatem? pt. ?Z pomocną dłonią dla Afryki?. Uczestników spotkania powitał Brunon Ceszke ? v-ce prezes ŚUL, przybliżając min. ideę organizacji, która zmierza w kierunku rozwoju człowieka, poprzez samokształcenie w ramach rozwijania bezpośrednich  więzi międzyludzkich. Istotnym elementem działania są spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy  swoją wiedzą, umiejętnościami  czy  doświadczeniem, mogą poszerzyć horyzonty myślowe i pogłębić wrażliwość nie jednego człowieka?

W tym przypadku na horyzoncie była Afryka a wrażliwość uczestników spotkania   pogłębiała ciężka dola śmiertelnie chorych mieszkańców Rwandy. To właśnie tam, w ubiegłym roku ? w ramach programu ?Wolontariat ? Polska Pomoc? MSZ RP, dwukrotnie pracowała jako wolontariuszka Anna  Jochim-Labuda (v-ce prezes Hospicjum w Pucku). Wspólnie z dr Wiesławem Ptach ? koordynatorem projektu ?Opieka Paliatywna ? nowa ścieżka na drodze  rozwoju społeczeństwa Rwandy?, przybliżyła zebranym, w jak ciężkich warunkach odbywa się opieka nad chorymi w tym kraju, oraz  jakie są sposoby pomocy naszego  państwa, w oparciu o własny przykład. Spotkanie ? poprzez dyskusję, wystawę fotograficzną, oraz prezentację multimedialną ? pozwoliło także zapoznać uczestników spotkania z ciekawostkami życia codziennego, kulturą i walorami przyrodniczymi mieszkańców tego zakątka Afryki.

W ramach podziękowania były gromkie brawa i kwiaty, które wręczył Witold Szuster ? prezes ŚUL w Darzlubiu.

Wieczór zakończył się przy kawie i słodkim poczęstunku. Kontynuowano dyskusję  o   ciekawostkach kulturowych Rwandy. Doszukano się nawet ?wspólnego pierwiastka?? z Darzlubiem.  Ale to już pozostanie słodką tajemnicą zebranych?

Brunon Ceszke

[mudslide:picasa,0,117146273307337437289,6114203461800921617]
Otwiera się w nowym oknie

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty: