Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck

Mieszkańcy gminy wskazują zagrożenia – policjanci działają

Policjanci z Pucka na krajowej mapie zagrożeń od początku jej funkcjonowania odnotowali 426 zgłoszeń. Większość z nich dotyczy nieprawidłowego parkowania, przekraczania prędkości i spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym. Uruchomiona 1 lipca 2016 roku na terenie województwa pomorskiego aplikacja Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala każdemu obywatelowi przekazać informację o niepokojącym go zjawisku z zakresu bezpieczeństwa. Następnie otrzymane zgłoszenie dociera do Policji i jest weryfikowane.

Od początku funkcjonowania map zagrożeń policjanci z Pucka odnotowali 426 zgłoszenia w tym 82 potwierdzone. W większości sygnały dotyczą nieprawidłowego parkowania, przekraczania prędkości oraz spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym.

Na podstawie wiadomości otrzymywanych od mieszkańców powiatu za pośrednictwem aplikacji planowanie służby odbywa się w sposób skoordynowany i przemyślany tak aby policjanci w trakcie patrolu dokonywali sprawdzeń wskazanych miejsc. Dostosowuję się dyslokację i kontrolę danego rejonu choćby pod kątem godzin występowania zagrożenia.

Najczęściej pojawiającą się informacją od mieszkańców pucka jest spożywanie alkoholu na ulicy Armii Wojska Polskiego oraz w obrębie rynku. Dzielnicowy tego rejonu i funkcjonariusze prewencji objęli nadzorem wskazane miejsca. Mieszkańcy powiatu puckiego oznaczają również miejsca związane z zagrożeniami w ruchu drogowym. Do policjantów trafiają najczęściej sygnały dotyczące przekraczania prędkości i nieprawidłowego parkowania. Policjanci ruchu drogowego wykorzystują posiadaną wiedzę podczas codziennej służby oraz w trakcie prowadzonych działań na drodze mają za zadanie swoją obecnością działać prewencyjnie na potencjalnych sprawców wykroczeń.

Informacje posiadane przez policjantów oraz nanoszone sygnały na mapie zagrożeń w głównej mierze zbiegają się , co może świadczyć o tym, że dostrzegane są te same problemy. Stróże prawa dbają o dobry kontakt z lokalną społecznością uczestnicząc w różnego rodzaju spotkaniach z mieszkańcami powiatu puckiego m.in. w zebrania sołeckich, debatach, zajęciach w szkołach.

W trakcie realizowanych spotkań zachęcają do korzystania z aplikacji podkreślając jak ważnym elementem jest pozyskiwanie od społeczeństwa informacji dotyczących wybranych kategorii przestępstw i wykroczeń jak i zagrożeń, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Policjanci apelują o rozważne korzystanie z serwisu, ponieważ każde zgłoszenie jest traktowane poważnie i weryfikowane. Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tym celu należy skorzystać z numerów alarmowych 112, 997.

https://mapy.geoportal.gov.pl

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content