Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck
  • Edukacja
  • Mistrz pięknego czytania w języku kaszubskim ze Szkoły Podstawowej w Swarzewie!

Mistrz pięknego czytania w języku kaszubskim ze Szkoły Podstawowej w Swarzewie!

Dzieci z klas I ? VI Szkoły Podstawowej w Swarzewie od lat uczą się języka kaszubskiego. Chętnie podejmują wyzwania związane z licznymi konkursami. W tym roku po raz pierwszy w naszej gminie odbył się konkurs pięknego czytania w języku kaszubskim:

?III Regionalné K?nk?rs Dlô Czëtińców ?Méster Bëlnég? Czëtaniô?/ IV P?wiatow?-Gminowi K?nk?rs Dlô Czëtińców ?Méster Bëlnég? Czëtaniô?.

12 października 2016r. w Strzelnie odbyły się eliminacje gminy Puck.  Z naszej szkoły do konkursu przystąpiły dwie uczennice z klasy III ? Wiktoria Kryża i Gabriela Kędzia. Zgodnie z regulaminem dziewczynki musiały wykazać się umiejętnością czytania w języku kaszubskim opowiadań Janusza Mamelskiego ze zbioru ?Bôjczi kaszëbsczé? (bajki kaszubskie). Oceniając uczestników konkursu komisja brała pod uwagę: czystość i poprawność wymowy, prawidłowe akcentowanie w obrębie wyrazów i większych części składniowych, melodię wymowy, swobodę wypowiedzi i naturalność posługiwania się językiem.

Sumienna i systematyczna praca opłaciła się. Gabriela Kędzia zajęła I miejsce, a Wiktoria Kryża II miejsce w kategorii klas I ? III.

Uczennice zakwalifikowały się do finału regionalnego w Bolszewie, który odbył się 26 listopada 2016r.  Dziewczynki godnie reprezentowały nasz region czytając pięknie fragmenty bajek Janusza Mamelskiego, oczywiście po kaszubsku. W kategorii klas I ? III wystąpiło kilkunastu uczestników z różnych stron Kaszub. Gabriela Kędzia otrzymała I miejsce oraz tytuł: ?Mésterk Bëlnég? Czëtaniô.

Opiekun: Katarzyna Bialkowska

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content