Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.

Na terenie gminy Puck trwają badania geofizyczne w poszukiwaniu soli potasowej, miedzi i soli kamiennej

Dnia 23 września 2015r. odbyło się spotkanie w terenie z przedstawicielami  spółki KGHM Polska Miedź.

Spółka KGHM rozpoczęła badania podziemnych złóż soli potasowo ? magnezowych oraz soli kamiennej, które znajdują się głównie na terenie gminy Puck w okolicach Mieroszyna i Zdrady. Badania podziemnych zasobów rozpoczęły się w okolicach Strzelna, są to badania bezinwazyjne wykonywane specjalistycznym sprzętem, który nie potrzebuje się wwiercać w ziemię.

Początek podziemnego etapu prac przewidywany jest na rok 2016, naukowcy planują wykonać pięć odwiertów, by pobrać próbki. Prowadzone obecnie badania wskażą  gdzie powstaną odwierty. Wyniki  odwiertów zadecydują, czy KGHM do spółki z Grupą Azoty przystąpią do budowy kopalni. Jak zaznaczył w rozmowie dyrektor naczelny Centrum Analiz Strategicznych i Bazy Zasobowej KGHM  jest to bardzo odległy termin.

Według dostępnych danych, złoża soli potasowo ? magnezowych i soli kamiennej występują na głębokości 740 ? 900 metrów.

Wydobywany surowiec będzie służył między innymi do produkcji nawozów sztucznych dla rolnictwa. Po uzyskaniu większych ilości prób soli potasowo ? magnezowych, w ramach realizowanych wierceń, rozpoczną się badania technologiczne nad możliwościami wyprodukowania nowych rodzajów nawozów.

KGHM to światowy lider w produkcji miedzi i srebra z ponad 50 ? letnim doświadczeniem w branży wydobywczej i przetwórczej rud miedzi . Wszelkie działania spółki KGHM prowadzone są zgodnie z najwyższymi standardami i przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.

Kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gosp. Wodnej: Bożena Kamińska

[mudslide:picasa,0,117146273307337437289,6198433750812704849]

Otwiera się w nowym oknie

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty: