Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck
  • Gmina
  • Mieszkańcy
  • [FOTO] O grobach, kurhanach i ludzkich kościach w Parku Kulturowym w Rzucewie

[FOTO] O grobach, kurhanach i ludzkich kościach w Parku Kulturowym w Rzucewie

22 października  w rzucewskim Parku przedstawiono dwa wykłady o dawnych cmentarzyskach na Ziemi Puckiej i sposobach badania kości ludzkich odkrywanych w czasie badań wykopaliskowych.

W pierwszym wykładzie  przedstawiono  dawne obrządki  pogrzebowe i związane z nim rodzaje grobów.   Od  płaskich grobów szkieletowych z Rzucewa z epoki kamienia, kurhanów z epoki brązu z Mieroszyna , grobów skrzynkowych i popielnic ze Smolna , Strzelna  Radoszewa  oraz grobu szkieletowego z Gnieżdżewa datowanego na I ? II w n.e..

Drugi wykład  poświecony był  badaniom ludzkich kości i pracy antropologa.  Dowiedzieliśmy się jakie informacje ?odczytać? można z odkrywanych kości czyli wiek, płeć ,  wzrost ,dietę dawnych ludzi oraz charakter wykonywanej przez nich pracy.  Szczegółowo omówiono jak prze wieki zmieniali się Gdańszczanie i mieszkańcy Pomorza.

Wykłady przygotowały  Panie z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku , antropolog ? dr Aleksandra Pudło i archeolog ? Danuta Król.

O organizacje spotkania  zadbali jak zwykle pracownicy Parku i Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Gminie Puck  – Panowie Piotr Rumanowski i Krzysztof Garstkowiak.

Wykładów wysłuchało spore grono uczestników  Uniwersytetu  Trzeciego Wieku Archidiecezji Gdańskiej   wraz z jego  Rektorem  ks. dr. hab. Zdzisławem Kropidłowskim.

Wśród gości były też Panie z Uniwersytetu Każdego Wieku działającego na terenie Gminy Puck oraz Pan Dyrektor OKSiT w Gminie Puck dr Jan Paweł Dettlaff.

[mudslide:picasa,0,117146273307337437289,6209132684522596321]

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content