Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck
  • Edukacja
  • Ogólnopolska akcja ?Mocne kości do starości? w miejscowości Starzyno!

Ogólnopolska akcja ?Mocne kości do starości? w miejscowości Starzyno!

Już 21 maja w miejscowości Starzyno pojawi się osteobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia, w którym mieszkańcy będą mogli wykonać bezpłatne badania kości, czyli densytometrię. To jedno z działań profilaktycznych, realizowanych przez Fundację w miastach całej Polski, które zalecane jest na drodze profilaktyki osteoporozy ? schorzenia odpowiadającego za pogarszający się stan struktury kostnej, często bezbolesnego.

?         200 milionów ludzi na całym świecie choruje na osteoporozę, w Polsce to 3 miliony osób

?         Osteoporoza dotyka co trzeciej kobiety i co piątego mężczyzny na świecie

?         Ryzyko kolejnego złamania u osób z osteoporozą wzrasta pięciokrotnie

?         Co 7 zwolnienie lekarskie w Polsce jest wydawane z powodu dolegliwości kręgosłupa

 

Choroby kręgosłupa stanowią główną przyczynę niepełnosprawności na świecie. Dlatego  Fundacja rozpoczyna akcję badań kości Polaków, aby umożliwić im wykrycie osteoporozy we wczesnej fazie rozwoju oraz określić stadium zaawansowania choroby. Statystki są niepokojące, dlatego wprowadzenie odpowiednich działań profilaktycznych m.in. zbilansowanego odżywiania czy aktywności fizycznej i uzupełnienie ich badaniem densytometrycznym wydaje się bardzo potrzebne ? komentuje Agata Łabędzka z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Badanie trwa około 10 minut i dedykowane jest szczególnie osobom po 40. roku życia. Przeciwskazaniem do jego wykonania jest ciąża, badanie RTG lub rezonans robiony w ciągu ostatniego roku, a także pierwsze dwa dni po podaniu środka kontrastowego. Akcja ?Mocne kości do starości? prowadzona jest we współpracy z aptekami w ramach Programu PARTNER+, przy których zatrzymywać się będzie mobilny osteobus.

Zapisów można dokonać osobiście w siedzibie partnera akcji, czyli pod tym samym adresem, gdzie odbędzie się badanie.

Osteobus będzie stacjonował w miejscowości Starzyno 21 maja przy ulicy Długiej 2. Badania odbędą się w godzinach między 10:00 a 16:00. Kolejnym miastem na trasie osteobusa jest Nowy Dwór Gdański.  

 

 

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content