Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck

Ostańce Próśb Kapliczki w Powiecie Puckim

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku kończy drugi etapu projektu pt. ?Ocalić Narodową Spuściznę?. Projekt ten polega na dokumentacji fotograficzno-etnograficznej przydrożnych kapliczek na terenie całego województwa pomorskiego.

Interaktywna mapa kapliczek zawiera informacje o przydrożnej architekturze sakralnej, znajdującej się na terenie gminy Krokowa oraz całego województwa pomorskiego. Częścią badań zostały również objęte tereny Norwegii i Islandii, które zaowocowały zdokumentowaniem norweskich kościołów Stavkirke oraz islandzkich kościołów farmerskich.

Ostańce Próśb to zakrojony na szeroką skalę projekt mający na celu dokumentację wybranych obiektów sakralnych z Polski, Norwegii i Islandii oraz popularyzację wiedzy na ich temat. Stanowi kontynuację przedsięwzięcia Ocalić Narodową Spuściznę, zakończonego w 2011 roku, rozwija zakres terytorialny tego projektu i zwiększa liczbę badanych obiektów na terenie naszego Powaitu Morskiego.

Kliknij na mape i zobacz nasze kapliczki 

mapa12

 

W ramach projektu Ostańce Próśb, zaplanowanego na lata 2013?2016, chcemy przeprowadzić dokładną dokumentację wizualno-etnograficzną minimum 1500 obiektów sakralnych: kapliczek z rejonów Kociewia, Żuław, Powiśla, południowych Kaszub oraz Pojezierza Słowińskiego, a także islandzkich i norweskich kościołów. Zamierzamy wykonać fotografie obiektów oraz zrealizować filmy dokumentalne, a także przeprowadzi wywiady terenowe, również w formie nagrań audio.

W jaki sposób chcemy Państwa zaciekawić i zachęcić do zgłębienia tematu ludowych obiektów sakralnych?

Krok pierwszy...

Będziemy kontynuować dodawanie obiektów do MAPY stworzonej na potrzeby naszego poprzedniego projektu Ocalić Narodową Spuściznę. Dokładnie określone współrzędne geograficzne wszystkich obiektów pozwolą odnaleźć nawet najbardziej ukrytą kapliczkę. Bogata dokumentacja fotograficzna, dostępna dzięki technologii PhotoSynth, pozwoli również ? bez wychodzenia z domu ? na ?obejście? każdego z obiektów w trójwymiarowej przestrzeni oraz na dokładne przyjrzenie się ich detalom.

 

Krok drugi...

Zebraną i uporządkowaną naukowo wiedzę o pomorskich i skandynawskich obiektach sakralnych będziemy chcieli Państwu przybliżyć podczas zaplanowanych wystaw, spotkań i koncertów. Jednym z głównych celów projektu Ostańce Próśb jest popularyzacja wiedzy na temat wybranych obiektów sakralnych, zwłaszcza w kontekście ich wielokulturowej tradycji. Będziemy ją upowszechniać między innymi w czasie czterech planowanych wystaw ? w Gdańsku, Reykjaviku, Bukareszcie i Poznaniu ? oraz podczas trzech spotkań informacyjno-edukacyjnych ? w kaszubskim Sławoszynie, leżącym na pograniczu Żuław i Kociewia Lędowie oraz w Budapeszcie.

 

Krok trzeci...

W Państwa ręce trafią dwie unikatowe monografie obiektów sakralnych przygotowane przez specjalistów z dziedziny skandynawistyki i etnografii. Monografię norweskich stavkirke przygotuje znawca drewnianej architektury skandynawskiej dr Wojciech Tadeusz Lange z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Pomorskie kapliczki zaś zostaną opisane przez dra Tomasza Siemińskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Obie książki zostaną przekazane do bibliotek publicznych w Polsce, Norwegii i Islandii, wzbogacając wiedzę o unikatowej architekturze sakralnej z dwóch różnych kręgów kulturowych.

autor: http://ostanceprosb.pl/

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content