[FOTO, VIDEO] Parszkowo: Ćwiczenia strazaków

Czas na małe Podsumowanie.
W ubiegły weekend mieliśmy przyjemność gościć strażaków i ratowników z JRG Puck oraz jednostek OSP Gmin Puck i Krokowa. (łącznie ok. 50 osób). Celem Naszego dwudniowego spotkania były warsztaty gaśnicze. Kadrę instruktorską tworzyli strażacy którzy w tematyce pożarów wewnętrznych oraz ratownictwie siedzą już wiele lat.
Pierwszego dnia zaczęliśmy od zajęć teoretycznych. Pierwszym tematem który przedstawił dh Marcin Chuchro był ” Związki szkodliwe w atmosferze pożaru oraz sposoby zabezpieczania się przed nimi.” Następnie dh Witold Nocoń poruszył temat „Ratowania strażaków przez Strażaków”. Ostatnim elementem wykładów był temat „Wpływu temperatury na organizm człowieka” zaprezentowany przez ogn. Daniela Bela.
Po przepysznym obiedzie przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Starzyna udaliśmy się na obiekty udostępnione przez Panią i Pana Tebinka z Parszkowa. Na czterech stanowiskach była możliwość Zapoznania się z fazami rozwoju pożaru oraz wpływu wentylacji na sposób i intensywność się jego rozprzestrzeniania, operowania prądami gaśniczymi oraz poruszania się z linia gaśniczą. Na ostatnim stanowisku omawiane były zagadnienia związane z przygotowanie grupy asekuracyjnej oraz sposoby odnalezieni i ewakuacji poszkodowanych strażaków.
Drugi dzień został zdominowany przez ćwiczenia w komorze ogniowej. Każdy uczestnik warsztatów mógł na własnej skórze poczuć i zaobserwować przebieg rozwoju pożaru w skali makro. Przebywając w zamkniętym pomieszczeniu zaobserwować można było poszczególne etapu począwszy od rozpalenia na ugaszeni kończąc. Temperatura w strefie podsufitowej sięgała 800 st.C.
Każdy uczestnik miał także możliwość poćwiczenia podawania prądu gaśniczego w strefę podsufitową w celu jej schłodzenia. Ostatnim elementem zajęć był bardzo widowiskowy pokaz z komentarzem przeprowadzony przez kpt. Dariusza Olcena na temat gazu LPG.
Z tego miejsca składamy gorące podziękowania Starostwu Powiatowemu w Pucku za pamiątkowe koszulki, Urzędom Gmin w Pucku i Krokowej pomoc finansową, Koleżankom z KGW w Starzynie za przygotowanie przepysznych posiłków, Państwu Tebinka z udostępnienie pomieszczeń, Panu Piotrowi Plasun za przekazanie wody dla uczestników, członkom OSP w Starzynie za poświęcony czas i włożoną pracę, zarządowi OSP w Pucku za możliwość noclegu, Instruktorom ( Dariuszowi Olcen, Witoldowi Nocoń, Adamowi Skrzypkowskiemu, Marcinowi Chuchro, Mateuszowi Szultce, Rafałowi Własinowiczowi, Danielowi Bela) za przekazaną wiedzę, oraz wszystkim uczestnikom, którzy znaleźli czas i chęci aby się dokształcić.

Tomasz Dettlaff
Naczelnik OSP Starzyno

[mudslide:picasa,0,117146273307337437289,6207250988727756993]

Więcej zdjęć na www.24kaszuby.pl

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Skip to content