Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck
  • Gmina
  • Mieszkańcy
  • Październik w ZUS upływa pod znakiem ?Dni Ubezpieczonego?. Także w Inspektoracie w Pucku

Październik w ZUS upływa pod znakiem ?Dni Ubezpieczonego?. Także w Inspektoracie w Pucku

Szanowni Państwo,

Październik w ZUS upływa pod znakiem ?Dni Ubezpieczonego?. Także w Inspektoracie w Pucku, będzie można dowiedzieć się m. in. dlaczego konto w ZUS jest niemniej ważne od bankowego oraz czym jest IoSKU i dlaczego warto się z nią zapoznać.

?Dni Ubezpieczonego? to cykliczna akcja informacyjna ZUS organizowana na terenie całego kraju. Skierowana jest do największej grupy klientów Zakładu, czyli wszystkich ubezpieczonych. Pucki Inspektorat zaprasza chętnych 15 października od 8.00 do 18.00. Na dodatkowo utworzonych stanowiskach będzie można uzyskać szczegółowe wyjaśnienia na temat Informacji o stanie konta ubezpieczonego (IoSKU). Tak jak analizujemy informacje zawarte na swoim koncie w banku, sprawdzamy wpływy i wydatki, tak też powinniśmy wiedzieć co znajduje się na naszym koncie w ZUS. Dzięki temu dowiemy się np. czy pracodawca odprowadza za nas składki oraz jaką kwotę udało nam się do tej pory zgromadzić na subkoncie. ZUS każdego roku wysyła IoSKU, jednak są osoby, które nie otworzyły koperty uważając ją za nieistotną. Niektórzy zapoznali się z nią, jednak jej treść wydawała im się zbyt skomplikowana. Nasi eksperci wytłumaczą indywidualnie, krok po kroku, jakie dane znajdują się w IoSKU oraz jak je interpretować. To nie wszystko, będzie także można założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) i samodzielnie po założeniu profilu korzystać z kalkulatora emerytalnego oraz na bieżąco mieć dostęp do wszystkich informacji o środkach zgromadzonych na koncie, czy umawiać wizytę w ZUS bez potrzeby oczekiwania. Goście dowiedzą się także dlaczego elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA) jest lepsze od ?zielonego druczka? oraz jakie są prawa i obowiązki ubezpieczonego. Ponadto nasi analitycy opowiedzą w jaki sposób wyliczana jest emerytura i na kalkulatorze emerytalnym obliczą jej hipotetyczną wysokość oraz poradzą co zrobić, aby w przyszłości cieszyć się z wyższego świadczenia.

Natomiast 18 października Inspektorat w Pucku organizuje bezpłatne szkolenie dla pracodawców na temat zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym i ustalania podstawy wymiaru składek Szkolenie rozpocznie się o godzinie 10.00. W trakcie szkolenie uczestnicy poznają zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także zasady finansowania składek i ustalania podstawy ich wymiaru. Dowiedzą się także jak należy opłacać składki na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. Na końcu uczestnicy bliżej zapoznają się z IoSKU, a eksperci ZUS odpowiedzą na pytania.

Zgłoszenia uczestnictwa w szkoleniu przyjmujemy mailowo pod adresem: jolanta.budnik@zus.pl, telefonicznie pod numerem 58 674 57 50, a także bezpośrednio w puckim Inspektoracie ZUS

województwa pomorskiego
Krzysztof Cieszyński

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content