Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck
  • EKO
  • Radni Gminy Puck z wizytą w zakładzie przetwarzania odpadów

Radni Gminy Puck z wizytą w zakładzie przetwarzania odpadów

Rada Gminy Puck oraz Wójt Tadeusz Puszkarczuk udali się z wizytą do zakładu przetwarzania odpadów w Chlewnicy. Spotkanie miało na celu uzyskanie informacji na temat przebiegu procesu recyklingu, poznania mechanizmów sortowania odpadów, a także zasięgnięcia informacji na temat kosztów tych procesów. Okazją do spotkania była kończąca się umowa gminy na odbiór odpadów.

Wizyta w Chlewnicy odbyła się pod koniec lutego i miała za zadanie przybliżyć przedstawielcom gminy problem recyklingu odpadów. Radni korzystając z okazji poznali elementy składowe ostatecznej ceny wywozu śmieci. Wójt Tadeusz Puszkarczuk i radni gminy rozmawiali z przedstawicielami obiektu na temat przyszłości w zakresie gospodarki odpadami, obowiązujących rozwiązań prawnych oraz ekologii i recyklingu.

-Podstawą w prawidłowym systemie recyklingu jest segregacja odpadów, na każdym etapie. Wszyscy będziemy musieli się tego nauczyć. Segregacja pozwoli na obniżkę kosztów, natomiast bez niej ceny wywozu śmieci nadal będą rosły – zauważa Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk.

-Zależało nam by poznać działania, które pozwolą na oszczędność w zakresie wywozu śmieci oraz obniżenie kosztów związanych z recyklingiem – stąd dzisiejsza wizyta. Pozwoli to na wprowadzenie innowacji i działań na naszym terenie ? zauważył Adam Styn Przewodniczący Rady Gminy.

Podczas wizyty w Chlewnicy radni poznali problemy segregacji odpadów, które dotyczą coraz większej ilości gmin, m.in. w związku ze zmianami w ustawie o utrzymaniu porządku w gminach. Problem w zakresie recyklingu, wynika z wielu czynników. Jednym z nich jest brakiem zakładów termicznych, które mogłyby przetworzyć odpady, a także niewystarczające środki finansowe i instrumenty prawne.

Wizyta była okazją do przybliżenia trudnego tematu recyklingu, a także zwróciła uwagę radnych na przyczyny rosnących kosztów wywozu opadów. Jak zauważali radni, kolejne nakładane obostrzenia nie napawają optymizmem i szansą na obniżki w zakresie wywozu odpadów. Uzyskane informacje i wiedza pomogą natomiast we wdrożeniu i wypracowaniu procedur sprzyjających segregracji.

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content