?Sobótka? Gminy Puck w Rzucewie

Dnia 23 czerwca 2018 roku w Parku Kulturowym Osady Łowców Fok (nad Zatoka Pucką) w Rzucewie odbyła się trzecia ?Sobótka? Gminy Puck. Organizatorem imprezy był OKSiT w Gminie Puck przy współpracy z sołectwem Rzucewo. Celem imprezy było kultywowanie tradycji świętojańskich oraz integracja mieszkańców gminy wokół obrzędów sobótkowych.

Prowadzący imprezę Brunon Ceszke (OKSiT w Gminie Puck) podkreślił magiczność czasu jak i miejsca spotkania. Wieczór świętojański, to według tradycji, wieczór zwycięstwa dobra nad złem, wieczór przebaczania i pojednania, to święto radości i miłości, to szczególny moment refleksji nad siłami przyrody? Rzucewo zaś, to miejsce osiedlania się pierwszych mieszkańców na naszym terenie (7 tys. lat temu), u których już wówczas przejawiał się kult ognia i wody.

Miejscowa sołtys Anna Busz w asyście pięknych ?Rusałek? oficjalnie przekazała za pośrednictwem pochodni ?rzucewski ogień? Wójtowi Gminy Puck Tadeuszowi Puszkarczukowi który dokonał oficjalnego rozpalenia ogniska sobótkowego.

W ramach wspomnień, znany gawędziarz kaszubski Józef Roszman prezentował jak to dawniej wyrabiano z drzewa, pasterskie instrumenty ludowe, natomiast Wiesława Roszman-Selin pokazywała sposób plecenia wianków, którymi zazwyczaj w ten wieczór przestrajano zwierzęta i ptactwo domowe wypasane na polach i łąkach.

Przykładem tego był konkurs sprawnościowy ? nakładania wianka na krowie rogi. Z okazji Święta Ojca zorganizowano również konkurs dla ojców z udziałem dziecka. W duetach sprawdzano umiejętności wspólnego biegania na? nartach rodzinnych. Nie obyło się bez życzeń dla Janów. Jak się okazało wśród obecnych uczestników ?Sobótki? był tylko? jeden. Otrzymał on pamiątkową nagrodę wraz z życzeniami od Wójta Gminy Puck.

Oprawę artystyczną ?Sobótki? stanowił zespół ?Bursztynki? z Mieroszyna. Gwiazdą wieczoru był zespół ?Thomas? z przebojami lat 90.tych.

W konkursie na najpiękniejszy wianek świętojański wygrało Darzlubie przed Mechowem i Błądzikowem. Podobno w wierzeniach ludu kaszubskiego, w wieczór świętojański ?przekwita? woda. Toteż w bardzo uroczystym tonie, przy dźwiękach piosenek ?Tam gdzie Bałtyku? oraz ?Wiła wianki? w wykonaniu ?Bursztynek?, odbył się przemarsz korowodu z wiankami poszczególnych sołectw, które później z majestatem w świetle pochodni, puszczano na wody zatoki rękami pięknych ?Rusałek? z Rzucewa. Doniosłość i efektowność ceremonii świętojańskiej podkreślił wystrzałowy blask sztucznych ogni.

Uczestnicy imprezy bawili się w biesiadnym nastroju, na tle sobótkowego ogniska do późnych godzin nocnych?

Brunon Ceszke

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Skip to content