Dnia 15 sierpnia 2015 roku o godz.14,00 przy Wiejskim Klubie Kultury w Sławutowie odbyło się ?Święto Chleba?. Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck i sołectwo Sławutowo.
Celem imprezy było kultywowanie tradycji związanych z pieczeniem chleba na kaszubskiej wsi w Gminie Puck. Z tej okazji na placu przy klubie kultury wybudowano w 2006 roku chlebowy piec ?ogrodowy?, który ma nie tylko przypominać dawne dzieje, ale i służyć mieszkańcom i turystom w bezpośrednim wypieku chleba jak za dawnych lat…
Impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem społeczeństwa, zwłaszcza turystów. Wśród obecnych byli m.in.: Tadeusz Puszkarczuk ? Wójt Gminy Puck, radni, sołtysi oraz delegacje Kół Gospodyń Wiejskich działających w terenie.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św., którą celebrował ks. Piotr Pastewski. Z okazji Matki Boskiej Zielnej dokonano poświęcenia ziół i płodów rolnych.
Po mszy św. gości oficjalnie powitał Jan Dettlaff ? dyrektor OKSiT w Gminie Puck. Konferansjerkę prowadził Brunon Ceszke ? gł. instruktor ds. kultury w OKSiT.
Pierwszym akcentem było włożenie ciasta chlebowego do pieca, w wykonaniu Brygidy Selke (gospodyni ze Sławutowa) i Anny Witstock. Kobiety przy okazji opowiadały o tradycjach pieczenia chleba w swoich rodzinach.
W części artystycznej wystąpiły zespoły: ?Bursztynki? z Mieroszyna, ?Nasze Strone? z Prusewa, kabaret ?Belok? z Gnieżdżewa oraz ?Kaszubianki? z Władysławowa.
Z okazji Matki Boskiej Zielnej odbył się konkurs wykonywania bukietów zielnych z kwiatów i ziela. Konkurs ten adresowany był do kobiet. Najpiękniejszy wykonała Lidia Goyke z Brudzewa. Dużo dozy humoru towarzyszyło konkursowi pasterskiemu ?legnieni so krowe? (inscenizacja układani się krowy). W stawce sześciu śmiałków ? naśladowców, komisja pierwsze miejsce przyznało Antonowi Adas ze Sławutowa.
Zgodnie z tradycją imprezy, rozegrano konkurs ubijania masła. Tym razem zmierzyli się sołtysi: Henryk Kunc (Starzyno) i Alfons Zelewski (Darzlubie). Tegoroczne zmagania były wyjątkowo skuteczne. Po kilku minutach śmietana w obu pojemnikach przeistoczyła się w dorodne, swojskie masło. Komisja przyznała remis. Świeżutkie masło, a także świeży, swojski chleb, przeznaczono na degustację dla uczestników imprezy.
Na stoiskach m.in. panie ze Sławutowa serwowały chleb z masłem, smalcem i inne smakołyki dla podniebienia. Twórcy ludowi: Stefania Jeszke (hafciarka kaszubska z Mieroszyna) i Maria Szczygielska (malarka z Mrzezina) prezentowały swoją twórczość ludową.
Tradycyjnie, impreza zakończyła się zabawą ludową na świeżym powietrzu. Do tańca przygrywało rodzeństwo Chyła ze Strzelna.
Brunon Ceszke