Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.

Komunikat: Święto Chleba – Sławutowo 2015

Dnia 15 sierpnia 2015 roku o godz.14,00 przy Wiejskim Klubie Kultury w Sławutowie odbyło się ?Święto Chleba?. Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck i sołectwo Sławutowo.

Celem imprezy było kultywowanie tradycji związanych z pieczeniem chleba na kaszubskiej wsi w Gminie Puck. Z tej okazji na placu przy klubie kultury wybudowano w 2006 roku chlebowy piec ?ogrodowy?, który  ma nie tylko przypominać dawne dzieje, ale i służyć mieszkańcom i turystom w bezpośrednim wypieku chleba jak za dawnych lat…

Impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem społeczeństwa, zwłaszcza turystów. Wśród obecnych byli m.in.: Tadeusz Puszkarczuk ? Wójt Gminy Puck,  radni, sołtysi oraz delegacje  Kół Gospodyń Wiejskich działających w  terenie.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św., którą celebrował ks. Piotr Pastewski. Z okazji Matki Boskiej Zielnej dokonano poświęcenia ziół i płodów rolnych.

Po mszy św. gości oficjalnie powitał Jan Dettlaff ? dyrektor OKSiT w Gminie Puck.  Konferansjerkę prowadził Brunon Ceszke ? gł. instruktor ds. kultury w OKSiT.

Pierwszym akcentem było włożenie ciasta chlebowego do pieca, w wykonaniu Brygidy Selke (gospodyni ze Sławutowa) i Anny Witstock. Kobiety przy okazji opowiadały o tradycjach pieczenia chleba w swoich rodzinach.

W części artystycznej wystąpiły zespoły: ?Bursztynki? z Mieroszyna, ?Nasze Strone? z Prusewa, kabaret ?Belok? z Gnieżdżewa oraz ?Kaszubianki? z Władysławowa.

Z okazji Matki Boskiej Zielnej odbył się konkurs wykonywania bukietów zielnych z kwiatów i ziela. Konkurs ten adresowany był do kobiet. Najpiękniejszy wykonała Lidia Goyke z Brudzewa. Dużo dozy humoru towarzyszyło konkursowi pasterskiemu ?legnieni so krowe? (inscenizacja układani się krowy). W stawce sześciu śmiałków ? naśladowców, komisja pierwsze miejsce przyznało Antonowi Adas ze Sławutowa.

Zgodnie z tradycją imprezy, rozegrano konkurs ubijania masła. Tym razem zmierzyli się sołtysi: Henryk Kunc (Starzyno) i Alfons Zelewski (Darzlubie). Tegoroczne zmagania były wyjątkowo skuteczne. Po kilku minutach śmietana w obu pojemnikach przeistoczyła się w dorodne, swojskie masło. Komisja przyznała remis.  Świeżutkie masło, a także świeży, swojski chleb, przeznaczono na degustację dla uczestników imprezy.

Na stoiskach m.in. panie ze Sławutowa serwowały chleb z masłem, smalcem i inne smakołyki dla podniebienia. Twórcy ludowi: Stefania Jeszke (hafciarka kaszubska z Mieroszyna) i Maria Szczygielska (malarka z Mrzezina) prezentowały swoją twórczość ludową.

Tradycyjnie, impreza zakończyła się zabawą ludową na świeżym powietrzu.  Do tańca przygrywało rodzeństwo Chyła ze Strzelna.

Brunon Ceszke

 

 

Materiał filmowy TV.POLWYSEP.PL

[mudslide:picasa,0,117146273307337437289,6184646935049567825]

Otwiera się w nowym oknie

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty: