Search
Close this search box.

Święto Ludowe Gminy Puck ? Domatowo 2018

Dnia 20 maja 2018 roku od godz.15,00 na boisku sportowym przy remizie OSP w Domatowie odbyły się doroczne Obchody Święta Ludowego Gminy Puck.

Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck, gospodarzami: Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna w Domatowie.

Wśród gości był m.in. Tadeusz Puszkarczuk (Wójt Gminy Puck), Jerzy Tkaczyk ? Z-ca Wójta Gminy Puck, Anna Pomieczyńska (Przewodnicząca Rady Gminy Puck) oraz radni, sołtysi Gminy Puck, pracownicy i działacze kultury, przedstawiciele organizacji społecznych z terenu gminy.

Uczestników Święta Ludowego powitali: dr Jan Dettlaff (dyrektor OKSiT w Gminie Puck) i Damian Steinke (sołtys Domatowa). Otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Puck T. Puszkarczuk.

Nad przebiegiem organizacyjnym czuwał Brunon Ceszke ? Gł. Instruktor ds. Kultury w OKSiT w Gminie Puck.

Impreza odbyła się przy pięknej, słonecznej pogodzie. Tradycyjnie, uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia wieńca zielonego na maszt. Przy dźwiękach hymnu kaszubskiego odegranego przez orkiestrę dęta ze Strzelna aktu dokonali: Wójt Gminy, Przewodnicząca Rady Gminy Puck i sołtys Domatowa.

W tutejszej miejscowości urodził się, mieszkał i tworzył jeden z najznakomitszych pisarzy kaszubskich Jan Drzeżdżon. Patron Kaszubskiego Konkursu Literackiego ?Bielawa? organizowanego przez OKSiT w Gminie Puck. Tegoroczną edycję podsumowano w ramach Święta Ludowego. Nagrody specjalne otrzymali młodzi poeci, tworzący w języku kaszubskim, ze Szkoły Podstawowej w Celbowie: Paulina Hebel, Magdalena Rathnau, Nikola Szymczuk i Zuzanna Szczegielniak. Nie obyło się również bez nagrody dla ich opiekunki Doroty Maschotta.

Charakter imprezy podkreśliły ludowe melodie i piosenki kaszubskie zespołu ?Bursztynki? z Mieroszyna. ?Dawnych wspomnień czar? towarzyszył również występowi wokalno-instrumentalnemu Artes Ensemble w widowisku muzycznym w stylu retro. W ramach uczczenia 100.lecia Odzyskania Niepodległości zaprezentowano utwory lat 20.tych i 30.tych ubiegłego stulecia. Współczesność rodzimej, kaszubskiej kultury wybrzmiewała przy muzyce zespołu ?Bliza?. Występom towarzyszyły stoisko twórców ludowych. Podziwiano dzieła malarskie Marii Szczygielskiej i Marii Krause. Uczestnicy festynu mieli również okazję uczestniczyć w warsztatach garncarstwa artystycznego prowadzonych przez Leszka Arkusińskiego z Człuchowa.

Tegoroczne Święto Ludowe obdarzone było akcentem zdrowotnym. Zielarz z Mrzezina Jacek Wojtukiewicz udzielał porad ziołoleczniczych. Ponadto ? w ramach profilaktyki zdrowotnej – dokonywano badania słuchu i badania w kierunku osteoporozy.

Na stoiskach handlowych można było zaopatrzyć swoje żołądki. Nie zabrakło ?kawiarenki?, dań na gorąco oraz innych smakołyków? Zdegustować można było także konkursowe desery kaszubskie. Na strzelnicy można było sobie ?złowić? upragniony upominek.

Dzieci do woli miały okazję pohasać na Wesołym Miasteczku. Zgodnie z tradycją odbył się Turniej Wsi o Puchar Święta Ludowego. W szranki rywalizacji stanęło dziewięć sołectw. Przeprowadzono cztery konkurencje.

Wyniki najlepszych:

Produkt tradycyjny ?Deser?:

I miejsce: Małgorzata Szczesek Mechowo

II miejsce: Marta Lemke Połczyno

III miejsce: Jadwiga Lademann Leśniewo

Rzut celnościowy do zielonych baloników:

I miejsce: Ewa Wasilke Domatowo

II miejsce: Karolina Semerling Leśniewo

III miejsce: Łukasz Lessnau Połczyno

Wspinanie się na słup:

I miejsce: Arkadiusz Ruszkowski Domatowo

II miejsce: Jacek Groenwald Połczyno

III miejsce: Dawid Szmidt Domatówko

Przeciąganie liny:

I miejsce: Domatówko

II miejsce: Mechowo

III miejsce: Połczyno

Klasyfikacja zespołowa:

  1. Połczyno 30 pkt

  2. Domatowo 28 pkt

  3. Domatówko 26 pkt

  4. Leśniewo 26 pkt

  5. Mechowo 25 pkt

  6. Starzyński Dwór 11 pkt

  7. Mieroszyno 11 pkt

  8. Darzlubie 9 pkt

  9. Starzyno 8 pkt

Wszystkie uczestniczące sołectwa otrzymały ?Puchary Święta Ludowego?. Natomiast startującym zawodnikom wręczono nagrody i upominki rzeczowe.

Po skończonych emocjach kulturalno – rekreacyjnych odbyła się zabawa ludowa na świeżym powietrzu. Publiczność rozbawiał i do tańca przygrywał zespół ?Manijôce? Rafała Potrykusa z Darzlubia.

Brunon Ceszke

Więcej zdjęć – zobacz

Św. Ludowe.2018

Otwiera się w nowym oknie

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty: