Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck

Czarownice podczas Nocy Muzeów w Rzucewie

Kto z nas wierzy w czarnego kota czy czerwoną wstążkę przywiązaną do wózka .Dlaczego do trumny zmarłego wkładano  sieci , kto to był łopi czyli upiór i  gdzie  odbywały się procesy czarownic ,o tym mogliśmy usłyszeć  w czasie wykładu  Pani dr hab. Anny Kwaśniewskiej z Uniwersytetu Gdańskiego  pt. ?Wierzenia i procesy czarownic na Pomorzu i Kaszubach? .  Dowiedzieliśmy się też o zanikającym  na Kaszubach zwyczaju tzw. pustej nocy czyli czuwaniu przy trumnie zmarłego.  Wykład był dobrą okazją do  refleksji , czy jeszcze dziś kierujemy się przesądami. Chyba tak , bo kto nie przystaje kiedy drogę przebiegnie mu  przysłowiowy   czarny kot. Po wykładzie była dyskusja w której uczestniczyli  licznie zgromadzeni  Goście .  Gościliśmy min. : Panie z Uniwersytetu Każdego Wieku w Gminie  Puck, Panie z rzucewskiego  Koła Gospodyń Wiejskich, Pana Tadeusza Puszkarczuka ? Wójta Gminy Puck, Pana  Piotra Widerskiego ? autora wielu przepięknych zdjęć  gminy Puck.

Wszystkim którzy odwiedzili rzucewską osadę w Noc Muzeów  serdecznie dziękujemy

Danuta Król

Materiał wideo – zobacz

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content