Twój e-PIT

Od 15 lutego możesz usiąść wygodnie i sprawdzić swoje zeznanie podatkowe, które wypełnił za Ciebie urząd. Nie musisz szukać ubiegłorocznych PIT-ów, by sprawdzić kwotę przychodu. Pomoże Ci Profil Zaufany.

e-PIT to Twoje zeznanie podatkowe (PIT-37 lub/i PIT-38). W tym roku ? po raz pierwszy! ? wypełni je za Ciebie i udostępni urząd skarbowy. Nie musisz składać żadnego wniosku w tej sprawie. Od 15 lutego wypełnione zeznanie będzie na Ciebie czekało na stronie www.podatki.gov.pl

Aby sprawdzić przygotowane rozliczenie, musisz się zalogować. Jak to zrobić? Do wyboru masz dwie drogi: krótszą i dłuższą. Którą wybierasz?

Idź na skróty 

Oczywiście, że krótszą! Co zrobić, by ją pokonać? Załóż Profil Zaufany. Już dziś!

? Aby móc załatwiać sprawy urzędowe w Internecie potrzebujemy trzech elementów. Po pierwsze ? musimy móc się zidentyfikować. To stosunkowo łatwe. Po drugie ? musimy się uwierzytelnić, a więc potwierdzić, że my to rzeczywiście my. I wreszcie ? musimy się podpisać ? mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.  ? Profil Zaufany umożliwia realizację tego całego procesu w kilka minut. Pozwala na załatwianie wszystkich spraw z jednego miejsca ? z domu ? dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Przez bank albo w Punkcie

Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby:

Po pierwsze ? przez Internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej

W tej opcji założysz go i potwierdzisz w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Warunek? Posiadanie konta w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub konta na platformie Envelo.

Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego każdy decydując się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie musisz już potwierdzać swoich danych w urzędzie.

Jak to zrobić?

Krok 1: w systemie bankowości elektronicznej Twojego banku, wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego.

Krok 2: operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

Druga opcja założenia Profilu Zaufanego ? przez Internet potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym jak to zrobić:

Krok 1: wejdź na stronę www.pz.gov.pl.

Krok 2: wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym.

Krok 3:  odwiedź punkt potwierdzający. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy.

Pełna lista punktów potwierdzających ? TUTAJ.

W całej Polsce funkcjonuje niemal 1500 takich punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie, czy wojewódzkie, a także poczty.

Ważne: pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego.

Po co mi ten Profil?

Dzięki Profilowi Zaufanemu nie tylko sprawdzisz swój e-PIT, ale załatwisz też wiele innych urzędowych spraw. Pamiętaj, bez wychodzenia z domu. W pełni online!

Jakich? To tylko kilka przykładów:

  • Złożysz wniosek o wydanie dowodu osobistego
  • Zarejestrujesz online narodziny dziecka
  • Sprawdzisz swoje punkty karne
  • Sprawdzisz, czy auto, które chcesz sprowadzić z zagranicy nie było złomowane (Historia Pojazdu)
  • Złożysz i sprawdzisz dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US
  • Złożysz wniosek o rejestrację działalności gospodarczej
  • Zgłosisz utratę dowodu osobistego
  • Wystąpisz o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
  • Uzyskasz odpis aktu stanu cywilnego?

? i dziesiątki innych spraw.

Dłuższą trasą

Wróćmy do e-PIT. Gdybyście na początku naszej drogi, wybrali jednak tę dłuższą, oto jak możecie się zalogować, by sprawdzić rozliczenie. Potrzebujecie:

PESEL lub NIP i datę urodzenia

kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017

kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2018 r.

Poszukiwania ubiegłorocznego PITa uznajemy za rozpoczęte! ?

O projekcie

Projekt ?Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych? realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Skip to content