Urodziny Patrona Wiejskiego Domu Kultury w Strzelnie

W Strzelnie obchodzono 127. rocznicę urodzin patrona tutejszej placówki kultury – ks. Anastazego Kręckiego. Uroczystość zorganizował Oddział miejscowego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przy współpracy z Wiejskim Domem Kultury. Obchody rozpoczęły się mszą św. w intencji Patrona, którą odprawił ks. Czesław Rajda ? proboszcz parafii. Urodzinowy program artystyczny uczestnikom spotkania zaserwował chór dziecięcy miejscowego domu kultury. Dzieci, pod kierownictwem Barbary Chludzińskiej zaśpiewały dwa utwory o treści religijnej: ?Czekam chwili? i ?Wiara czyni cuda?. Po występie goście spotkali się na ?kawie? w miejscowym klubie. W Izbie Pamięci, przed portretem Patrona, Irena Myszke – mieszkanka Strzelna, oraz Anna Dampc z Tupadeł, snuły wspomnienia o życiu ks. Kręckiego z ich najmłodszych lat życia. Brunon Ceszke ? kierownik domu kultury z lat 80.tych ubiegłego stulecia, współorganizator nadania imienia placówce, oraz autor pracy monograficznej o Strzelnie z okresu międzywojennego, opowiadał o okolicznościach i problemach nadania imienia w roku 1986 a także o sylwetce bohatera wieczoru, który w latach swego pobytu w tej miejscowości (1927-39), podniósł na wyżyny życie społeczne mieszkańców tego środowiska. Był m.in. budowniczym domu parafialnego, który po wojnie funkcjonował w obszarze państwowym a obecnie komunalnym ? jako placówka kultury. Za swą patriotyczna postawę został bestialsko zamordowany w lasach piaśnickich w październiku 1939 roku.

Brunon Ceszke

[mudslide:picasa,0,117146273307337437289,6138380888254462337]

Więcej zdjęć na www.24kaszuby.pl

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

plakat POmorskie z Ukrainą
Skip to content