Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck

Wykopki jak za dawnych lat i? kartofel-bal

Dni Ziemniaka w Celbowie

Wykopki jak za dawnych lat i? kartofel-bal

Aby ocalić od zapomnienia dawne krajobrazy, dawne zwyczaje związane z wykopkami ziemniaczanymi Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck i Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka Oddział w Celbowie przy współpracy z Biurem Powiatowym Ośrodka Doradztwa Rolniczego zorganizowali wykopki w stylu ?jak za dawnych lat? . Celbowskie pola zaroiły się od kobiet ubrane w tradycyjne stroje wykopkowe, których atrybutem były chociażby chusty, fartuchy czy rzadko już używane watówki (ocieplane spodnie). Czterdzieści cztery kobiety z dwudziestu dwóch kół gospodyń wiejskich z hakami w ręku przystąpiło do rywalizacji o miano najlepszych, w akcji ?kopania ziemniaków?. Rolę wysypujących pełnili? sołtysi wsi lub inni przedstawiciele samorządów startujących KGW. Uczestnikom zmagań ziemniaczanych dopingowali m.in.: Tadeusz Puszkarczuk ? Wójt Gminy Puck, Anna Pomieczyńska ? Przewodnicząca Rady Gminy Puck oraz Regina Kwidzińska ? Przewodnicząca Rady Gminnej KGW. Dwie ostatnie, tak jak kiedyś bywało, przyszły na pole z podwieczorkiem w koszach. Nie obyło się również bez tradycyjnego ?kartofel-balu? w celbowskim klubie kultury. Oczywiście nie zabrakło placków ziemniaczanych i zbożowej kawy. Radosny ton wspólnego spotkania wokół powrotu do korzeni ojców, ubarwiała muzyka zespołu ?Plesta? Józefa Roszmana. Oficjalne podsumowanie wykopek wraz z projekcją reportażu filmowego z akcji odbyło się za kilka dni w ramach jubileuszowej dziesiątej edycji ?Dnia Ziemniaka?. Jak się okazało najzręczniejszymi w wykopkach były gospodynie z Łebcza Wioletta Kos i Ewa Kustoch, które wyprzedziły koleżanki z Mrzezina Reginę Skrzypkowską i Teresę Spyra oraz celbowianki Marię Rohraff i Halinę Pietruszkiewicz. Najoryginalniejszy strój na wykopki ? zdaniem komisji ? przygotowały panie z Leśniewa Bernadeta Albecka i Ludwika Czoske oraz Wioletta Kos z Łebcza. Nagrodę specjalną za ubiór wysypującego ziemniaki przyznano Waldemarowi Bradtke ? sołtysowi ze Starzyńskiego Dworu. ?Dzień Ziemniaka? był okazją do kolejnych potyczek. Gospodynie rywalizowały w obieraniu ziemniaków, tarkowaniu ziemniaków i? jedzeniu placków ziemniaczanych. Panie z KGW przygotowały również do degustacji potrawy ziemniaczane. W ramach oprawy artystycznej wystąpiła Anna Gross ? młoda wokalistka z Celbowa i kapela ?Plësta? Józefa Roszmana. Gwiazdą wieczoru był zespół ?Densi? z Suwałk.

Brunon Ceszke


 

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content