• Gmina
  • Mieszkańcy
  • [VIDEO, FOTO] KOMUNIKAT – XV Festiwal Pieśni kaszubskiej ?Kaszëbsczé Tónë nad Môlim M?rz? – Swarzewo 2014

[VIDEO, FOTO] KOMUNIKAT – XV Festiwal Pieśni kaszubskiej ?Kaszëbsczé Tónë nad Môlim M?rz? – Swarzewo 2014

XV FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH

?Kaszeëbsczé tónë nad Môlim M?rz??

Swarzewo?2014

Dnia 13 lipca 2014 roku na skwerze przed Domem Kaszubskim w Swarzewie odbył się XV FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH ?Kaszëbsczé tóne nad Môlim Môrza?.

Organizatorem Festiwalu był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck przy współpracy ze Sołectwem i Kołem Gospodyń Wiejskich ze Swarzewa.  Celem Festiwalu była promocja kultury kaszubskiej oraz integracja kaszubskiego środowiska artystycznego.

Występy muzyczne, poprzedziło otwarcie wystawy fotograficznej ?Kult Matki Bożej na Kaszubach i Pomorzu?. Ekspozycję, autorstwa Edmunda Kamińskiego, przygotowano w miejscowym Domu Kaszubskim. Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem pieśni maryjnych  w wykonaniu  Towarzystwa Śpiewaczego im. Jana Trepczyka z Wejherowa. Zebranych powitał dr Jan Dettlaff ? dyrektor OKSiT w Gminie Puck. Podkreślił wielowątkowość ?kaszubskich tonów?. Oprócz sfery muzycznej wyróżnia się akcent Maryjny imprezy. W tym roku, dzięki uprzejmości pana Kamińskiego zorganizowano wystawę obrazującą bogate tradycje kultu Matki Boskiej na Kaszubach i Pomorzu. Autor dokonał omówienia wystawy. Na ścianach zawisły tablice z przeróżnymi tematami: ?Na cześć Wejherowskiej Pani?, ?Kapliczki Matki Bożej?, fotorelacja z koronacji Matki Bożej Wejherowskiej, ?Kalwarie Wejherowskie, ?Piety?, ?Kult Matki Bożej w kapliczkach?,  ?Matka Boska Swarzewska?, ?Madonna w rzeźbie? ?Matka Boża w witrażach?, ?Matka Boża w ołtarzach? ?Matka Boża w obrazach?.

Tuż po otwarciu wystawy, dyrektor OKSiT powitał zebranych gości na skwerze przed domem kaszubskim. Koncerty zespołów prowadziła  Wiesława Roszman-Selin ? OKSiT. Pogoda była bardzo sprzyjająca. Toteż frekwencja publiczności znakomita. Na plac przy Domu Kaszubskim przybyli nie tylko mieszkańcy Swarzewa i okolic ale również turyści wypoczywający na terenie naszej gminy. Wśród obecnych był m.in. Wojciech Dettlaff ? Starosta Powiatu Puckiego.  Podobnie jak w latach poprzednich, założeniem imprezy było, aby zespoły uczestniczące w festiwalu  w swoim repertuarze miały co najmniej jedną pieśń Maryjną w ramach kultu Matki Boskiej Swarzewskiej. Ponadto śpiewano zarówno utwory tradycyjne jak i współczesne. Te ostatnie były przede wszystkim dziełem zespołu ?Skład Kolonjalny? z Łąkie k/Bytowa. W ich wykonaniu publiczność usłyszała kaszubską muzykę folkową. Natomiast w nastroju pełnego skupienia wysłuchano melancholijnych utworów w wykonaniu duetu: Danuty Tarnowskiej i Ewy Lademann z Leśniewa. Na scenie nie zabrakło dzieci ze ?Sztrądowëch ?stów? z Żelistrzewa. Ponadto publiczność bawiły: zespoły regionalne: ?Nasze Strone? z Prusewa, ?Bursztynki? z Mieroszyna, ?Kaszubianki? z Władysławowa oraz chóry: ?Towarzystwa Śpiewaczego im. Jana Trepczyka? i ?Harmonia? z Wejherowa.

W czasie trwania imprezy swoje wyroby zaprezentowali  twórcy ludowi: Elżbieta Mirończuk ? hafciarka z Pucka, Stefania Jeszke ? hafciarka z Mieroszyna, Monika Witkowska ? malarka z Mrzezina,  oraz Mirosław Niemczyk ? rzeźbiarz z Rzucewa.

Na pamiątkę ?swarzewskiego spotkania? każdy zespół biorący udział w Festiwalu otrzymał okazały dyplom oraz symboliczną rzeźbę ?Jezus Frasobliwy? autorstwa Mirosława Niemczyka z Rzucewa. Wręczali je: Jan Dettlaff i Brunon Ceszke.

Jury w składzie: dr Danuta Dettlaff, dr Jan P. Dettlaff  i Brunon Ceszke przyznało nagrodę Grand Prix ?Bursztynowego Skowronka? za najciekawszą indywidualność artystyczną zespołowi Towarzystwa Śpiewaczego im. Jana Trepczyka z Wejherowa.

Poczęstunek dla wszystkich wykonawców oraz gości,  przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Domu Kaszubskiego w Swarzewie.

Brunon Ceszke

Materiał Filmowy mogą Państwo obejrzeć

?>>TUTAJ<<?

[mudslide:picasa,0,117146273307337437289,6035931546875111729]

festiwal_swarzewo_2014

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Skip to content