• Gmina
  • Mieszkańcy
  • XVII FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH ?Kaszeëbsczé tónë nad Môlim M?rz?? Swarzewo?2016

XVII FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH ?Kaszeëbsczé tónë nad Môlim M?rz?? Swarzewo?2016

Dnia 10 lipca 2016 roku na skwerze przed Domem Kaszubskim w Swarzewie odbył się XVII FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH ?Kaszëbsczé tóne nad Môlim Môrza?.

Organizatorem Festiwalu był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck przy współpracy ze Sołectwem, Kołem Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeniem ?Turystyczne Swarzewo? ze Swarzewa. Celem Festiwalu była promocja kultury kaszubskiej oraz integracja kaszubskiego środowiska artystycznego.

Uczestników imprezy powitał dr Jan P. Dettlaff -dyrektor OKSiT. Koncerty zespołów prowadziła Wiesława Roszman-Selin ? OKSiT. Występy odbywały się w sprzyjającej pogodzie. Toteż frekwencja publiczności znakomita. Na plac przy Domu Kaszubskim przybyli nie tylko mieszkańcy Swarzewa i okolic ale również turyści wypoczywający na terenie naszej gminy. Wśród obecnych byli m.in.: Tadeusz Puszkarczuk ? Wójt Gminy Puck i Anna Pomieczyńska ? Przewodnicząca Rady Gminy Puck. Podobnie jak w latach poprzednich, założeniem imprezy było, aby zespoły uczestniczące w festiwalu w swoim repertuarze miały co najmniej jedną pieśń Maryjną w ramach kultu Matki Boskiej Swarzewskiej. Ponadto śpiewano zarówno utwory tradycyjne jak i współczesne.

Na estradzie zaprezentowało się sześć zespołów: ?Kosakowianie? z Kosakowa, ?Bursztynki? z Mieroszyna, ?Nasze Strone? z Prusewa, ?Sztrądowé ?ste? z Żelistrzewa, ?Kaszubianki? z Władysławowa oraz chór ?Harmonia? z Wejherowa.

W czasie trwania imprezy swoje wyroby zaprezentowali twórcy ludowi: Elżbieta Mirończuk ? hafciarka z Pucka, Stefania Jeszke ? hafciarka z Mieroszyna, Monika Witkowska ? malarka z Pucka, Malarka Szczygielska ? malarka z Mrzezina oraz Zdzisław Rekwardt ? rzeźbiarz z Rzucewa.

Na pamiątkę ?swarzewskiego spotkania? każdy zespół biorący udział w Festiwalu otrzymał okazały dyplom oraz statuetkę upamiętniającą 25 lecie Gminy Puck. Wręczali je: Wójt Gminy Puck, Przewodnicząca Rady Gminy Puck i Dyrektor OKSiT w Gminie Puck.

Jury w składzie: dr Danuta Dettlaff, dr Jan P. Dettlaff i Brunon Ceszke przyznało nagrodę Grand Prix ?Bursztynowego Skowronka? za najciekawszą indywidualność artystyczną zespołowi ?Kosakowianie? z Kosakowa.

Podczas imprezy dokonano laudacji książki prof. Marcina Plińskiego ?Koronacja ? Metadialog z ks. Radcą Wojciechem Pronobisem proboszczem swarzewskim?, traktującej o losach figurki Matki Boskiej Swarzewskiej.

Poczęstunek dla wszystkich wykonawców oraz gości, przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Domu Kaszubskiego w Swarzewie.

Brunon Ceszke

[mudslide:picasa,0,117146273307337437289,6306425106410943793]

Więcej zdjęć na www.24kaszuby.pl
b102d679-2f62-46d7-9b45-0d28eb447afaKASZUBSKIE TONY...BANER.INTERNET.2016.

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Skip to content