XXVII Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Gminie Puck

Gmina Puck w sposób zorganizowany przystąpiła do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w roku 1998. Od tego czasu co roku w wielu miejscowościach rozbrzmiewa echo ludzkich serc poprzez dzielenie się swoją ?cegiełką? na rzecz niesienia pomocy innym. W tym roku zanotowano rekordową liczbę zebranych złotówek ? 66.448 !  Bezwzględny rekord sołecki ustanowiono w Połczynie. Tutejsi wolontariusze otworzyli pięć puszek na łączną kwotę 16.662,62 zł ! Ich koleżanki i koledzy z Leśniewa zebrali również niespotykaną dotąd kwotę ? 8.942,17 zł. Podobnie było w Swarzewie ? 5.842,04 zł czy w Mechowie ? 5.678,48 zł.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy była okazją do integracyjnych imprez kulturalnych. Zorganizowano je : w Połczynie, Leśniewie, Swarzewie, Mechowie, Połchowie, Darzlubiu i Osłoninie. Ponadto skarbonki z serduszkiem pojawiły się: w Sławutowie, Mrzezinie, Starzynie, Łebczu, Rekowie Górnym, Strzelnie, Żelistrzewie, Domatówku i Mieroszynie.

Muzyczny ton orkiestry roznosił się dzięki takim zespołom jak: ?Bursztynki? z Mieroszyna, ?Klucze? z Osłonina, ?Atlantic? i ?Bolero? z Darzlubia. W Swarzewie usłyszeć można było akordeonowe dźwięki Tadeusza Korthalsa i harmonijkę ustną Łukasza Kobielli. W Połchowie podziwiano talent młodych instrumentalistów wygrywających kolędy. W Mechowie do łez rozbawiał publiczność kabaret kaszubski ?P?rtcë?. Serca zebranych publiczności rosły, kiedy na scenach pojawiały się dzieci z miejscowych szkół podstawowych.

Emocjonująco przebiegały licytacje. W Połczynie można było wygrać? asystenturę Wójta Gminy Puck przy jednym dniu jego pracy czy pilarkę ?Stihl?. W Leśniewie licytowano vouchera na występ Patrycji Markowskiej w Ergo Arenie czy drzewo opałowe. W Darzlubiu wygrywano wizytę u fryzjera czy zabawę na ?kulach powietrznych?. W Mechowie m.in. jazdę konną w Zdradzie. W Połczynie wygrano tort za 400 zł a w Darzlubiu sękacza za 300 zł. W Leśniewie i Połchowie licytowano obrazy rodzimych twórców: Bożeny Kwiatkowskiej, Bernadety Albeckiej, Marii Szczygielskiej i Iwony Fołty. Jak ciepłe bułeczki schodziły również ?skrzaty? Agnieszki Szymańskiej ? klubowej z Domatówka, która przekazała swoje dzieła na aukcję WOŚP do Leśniewa, Mechowa, Połczyna i Darzlubia. Z niektórych imprez można było wyjść z? pomalowaną twarzą. Z każdej? nakarmiony i uduchowiony. Wszak kawiarenek i wszelkich emocji artystycznych i rozrywkowych nigdzie nie brakowało. Najważniejsze ? jak mówi Jurek Owsiak ? aby być razem, aby czuć potrzebę dzielenia się z drugim człowiekiem?

Warto wspomnieć, iż od roku 1998 mieszkańcy Gminy Puck w tym ?miliardowym torcie? WOŚP mają swój udział w postaci  711.435 zł ! W tym samo Połczyno 75.829 zł !

Brunon Ceszke

GALERIA FOTO