Dożynki Powiatu Puckiego i Gminy Puck ? Swarzewo 2016

Dnia 28 sierpnia 2016 roku od godz. 12,30 w Swarzewie odbyły się Dożynki Kaszubskie Powiatu Puckiego i Gminy Puck z udziałem 24 delegacji sołeckich z wieńcami dożynkowymi (w tym: 21 z gminy Puck).

1. Brudzewo 2. Celbowo  3. Darzlubie 4. Domatowo 5. Domatówko 6. Leśniewo 7. Łebcz 8. Mieroszyno 9. Mrzezino 10. Osłonino 11. Połchowo 12. Połczyno 13. Rekowo Górne 14. Sławutowo 15. Smolno 16. Swarzewo 17. Starzyno 18. Starzyński Dwór 19. Strzelno 20. Zdrada 21. Żelistrzewo

Organizatorem imprezy byli: Starosta Pucki, Wójt Gminy Puck i Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck. Gospodarzem sołectwo Swarzewo.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. :Kazimierz Plocke i Stanisław Żmijan – posłowie, członkowie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Petras Pusinskas – mer Skuodas, miasta zaprzyjaźnionego z powiatem puckim, Wójt Gminy Krokowa ? Henryk Doering, Wójt Gminy Kosakowo ? Jerzy Włudzik. Na widowni zasiedli również radni powiatowi, radni Gminy Puck, sołtysi Gminy Puck, przedstawicielki KGW i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, dyrektorzy szkół, animatorzy kultury, przedstawiciele firm współpracujących z samorządem powiatowym i gminnym.

Na okoliczność dożynek, mieszkańcy Swarzewa przepięknie udekorowali swoją wieś. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. odprawioną przez proboszcza kanonika Stanisława Majkowskiego w miejscowym sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza.

W homilii ksiądz zwrócił uwagę na trudne warunki prac żniwnych, konieczność szacunku dla rolnika i chleba. Po mszy św. korowód dożynkowy wyruszył w kierunku boiska sportowego. Na czele kroczyła Orkiestra Dęta ze Strzelna, delegacje sołeckie z wieńcami, na bryczkach jechali starostowie dożynek z tradycyjnym bochnem chleba, Starosta Pucki, Wójt Gminy Puck oraz posłowie na Sejm RP.

Podczas wejścia na boisko na tle melodii ?Plon niesiemy plon? konferansjer imprezy (Brunon Ceszke) zaprezentował uczestniczące w dożynkach sołectwa. Przy hymnie kaszubskim Jarosław Białk (Starosta) i Tadeusz Puszkarczuk (Wójt) w asyście: Adama Zażembłowskiego (Przewodniczącego Rady Powiatu), Anny Pomieczyńskiej (Przewodniczącej Rady Gminy) i Andrzeja Hallmanna (sołtysa wsi) wciągneli uroczyście na maszt wieniec dożynkowy. W tym czasie wypuszczono na znak pokoju, około 500 gołębi od członków Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych O/ w Pucku.

Następnie starostowie dożynek: Joanna i Jacek Tarnowscy (rolnicy ze Swarzewa) przekazali włodarzom powiatu i gminy symboliczny chleb z tegorocznych zbiorów. Wójt podziękował starostom.

Oficjalnego powitania zebranych uczestników dokonała Anna Pomieczyńska ? Przewodnicząca Rady Gminy Puck.

Okolicznościowe słowo do rolników i wszystkich uczestników dożynek wygłosili Starosta i Wójt. Obaj – wspólnie z przewodniczącymi samorządów powiatowego i gminnego oraz starostami dożynek – podzielili się chlebem ze społeczeństwem. Po odegraniu hymnu chłopskiego ?Rota?, poseł Kazimierz Plocke wręczył honorową odznakę ?Zasłużony dla Rolnictwa? Tomaszowi Oksiuta – rolnikowi ze Zdrady. Posłowie podzielili się swoimi refleksjami o sytuacji rolnictwa w Polsce.

Wójt Gminy Puck wręczył nagrody w konkursie ?Piękna Wieś 2016? (w Gminie Puck)

Kategoria ?Wieś?
I miejsce: sołectwo Rekowo Górne
II miejsce: sołectwo Starzyński Dwór
III miejsce: sołectwo Połczyno

Kategoria Zagroda
I miejsce: Mirosław Koss (Gnieżdżewo)
II miejsce: Eugeniusz Bieszke (Sławutowo)
III miejsce: Dariusz Wittstock (Sławutowo)

Starosta Pucki wręczył nagrody w konkursie ?Piękna Wieś? 2015 (w Powiecie Puckim)

W kategorii ?Wieś? nagrodę otrzymało sołectwo Sławoszyno,
W kategorii ?zagroda? nagrodę otrzymał Mateusz Dehling z Kłanina.

Tradycyjnie odbył się konkurs na ?najpiękniejsze wieńce dożynkowe? i ?najpiękniejsze wiązanki dożynkowe?. Komisja w składzie: Iza Brylowska, Aleksandra Krause, Kamila Kuik, Beata Rabenda, Joanna Dopke przyznała w kategorii:

Wieniec dożynkowy:
I miejsce: Połchowo
II miejsce: Rekowo Górne
III miejsce: Żelistrzewo
IV miejsce: Brudzewo
V miejsce: Celbowo
VI miejsce: Połczyno

Wiązanka dożynkowa:

I miejsce: Grażyna Wicka (Starzyński Dwór)
II miejsce: Lidia Goike (Brudzewo)
III miejsce: Joanna Liss (Starzyno)

Wyróżnienie: Emilia Steinke (Domatowo)
Wyróżnienie: Justyna Sobecka (Domatówko)
Wyróżnienie: Katarzyna Fedde (Połchowo)

Konkursy rekreacyjne sędziowali: Wiesław Oberzig i Dariusz Groenwald.

Nagrody otrzymali:
?Rzut stolemowy? (kamień 16,6 kg)
I miejsce: Dariusz Potracki (Połczyno) 6,93
II miejsce: Arkadiusz Dettlaff (Swarzewo) 6,24
III miejsce: Mateusz Szabelski (Domatówko) 6,20
IV miejsce: Szymon Dettlaff (Żelistrzewo) 6,06
V miejsce: Aleksander Białk (Zdrada) 5,86
VI miejsce: Paweł Tempski (Domatowo) 5,57

Przeciąganie liny:
I miejsce: Lubocino
II miejsce: Domatówko
III miejsce: Darzlubie

Trójka najlepszych uczestników konkursów otrzymała puchary. Szóstka najlepszych nagrody pamiątkowe OKSiT. Za wieńce przyznano następujące nagrody:

Starosta Pucki:
I nagroda ogólna: 1.000 zł

Wszystkie wieńce: ?koszyk słodkości?

Wójt Gminy Puck (za wieńce gminne):

I nagroda: 600 zł, II nagroda: 500 zł, III nagroda: 400 zł, IV-VI nagroda: 350 zł, pozostałe wieńce: 300 zł

W części artystycznej odbył się koncert disco polo w wykonaniu zespołów: Power Play i Exelent. Dożynki zakończyły się ?wieczorem z muzyką i tańcem? Stefano Terrazzino?. Ten ostatni, zachwycił publiczność talentem i? skromnością. Znany artysta z telewizyjnego okienka nie pozował na wielką gwiazdę ekranu a chętnie udzielał autografów i stawał do zdjęć ze swoimi fanami.

W imieniu organizatorów, oficjalnego zakończenia imprezy dokonała Wiesława Roszman-Selin (konferansjer, przedstawicielka OKSiT w Gminie Puck)

Dożynkom towarzyszyły m.in. stoiska: twórców ludowych, ?Wesołe Miasteczko?, strzelnica, swojskie wyroby spożywcze, kawiarenka, kuchnia regionalna kół gospodyń wiejskich z Darzlubia, Domatowa, Gnieżdżewa, Starzyńskiego Dworu, Swarzewa, Żelistrzewa i Werblini. Nie zabrakło stoisk promocyjnych BS Puck, Wytwórni Produktów Żywnościowych ?Biofeed? sp. Z o.o. Rajkowy, Biura Handlu Opałem O/Puck, Północno- Lokalnej Grupy Rybackiej Władysławo, Starostwa Powiatowego oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Sponsorzy imprezy:

  1. Przedsiębiorstwo ?Szkuner? Władysławowo
  2. Bank Spółdzielczy Krokowa
  3. Bank Spółdzielczy Puck
  4. Przetwórstwo Ryb ?Laguna? Łebcz
  5. ?Biofeed? Rajkowy
  6. BHO O/Puck

Brunon Ceszke

31

Więcej zdjęć – zobacz

Zaproszenie

Plakat.doż.2016.

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Skip to content