Search
Close this search box.

Konkurs wirtuozów ustnych organek ?Kaszëbsczé Brëmzowani? w Gnieżdżewie

Dnia 19 listopada 2016 roku w Wiejskim Klubie Kultury w Gnieżdżewie odbyło się DREDZI ?KASZËBSCZÉ BRËMZOWANI? czyli konkurs wirtuozów organek ustnych. Organki ustne, czyli po kaszubsku brëmza to jeden z najmniejszych instrumentów muzycznych na świecie o ciekawym brzmieniu pobudzającym do improwizacji oraz sugestywnego kształtowania dźwięku i barwy głosu.

Organizatorem imprezy byli: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck oraz lokalne jednostki organizacyjne Gnieżdżewa: Wiejski Klub Kultury, Sołtys i Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna.

Podczas konkursu zaprezentowało się 13 muzykantów: Franciszek Bollin z Władysławowa, Zbigniew Wrzochol z Gdańska, Kazimierz Palach z Pucka, Kazimierz Grunholz z Chmielna, Roman Potraca z Małkowa, Brunon Szpica z Luzina, Jan Stromski ze Strzelna , Marek i Łukasz Kobiella ze Swarzewa, Jerzy Zblewski z Ostrzyc, Marek Szutenberg ze Staniszewa, Maciej Kohnke z Jastarni i Andrzej Hirth z Łebcza.

Każdy uczestnik miał za zadanie zagrać trzy utwory w tym jeden kaszubski. Dopuszczalny był akompaniament akordeonu lub innego instrumentu.

Komisja konkursowa w składzie: Pani Iwona Sokołek (Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Pucku), Pani Wiesława Wełpa- nauczyciel akordeonu i teorii w tejże szkole oraz Pan Edward Budzisz, pasjonat muzyki z Gnieżdżewa najwyżej ocenili występ Kazimierza Grunholza, który jednocześnie zdobył nagrodę Grand Prix (organki ustne) ufundowaną przez Dyrektora Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck- Pana Jana P. Dettlaffa. Wszyscy uczestnicy otrzymali  dyplomy oraz pamiątkowe statuetki z rąk sołtysa wsi Zbigniewa Jagiellaka. Komisja przyznała jeszcze wyróżnienia, które otrzymali Panowie: Kazimierz Palach, Roman Potraca, Jerzy Zblewski, Marek Szutenberg i Maciej Kohnke.

Po części konkursowej odbył się  koncert akordeonistów, który wykonali Panowie: Kazimierz Grunholz, Roman Potraca, Jerzy Zblewski oraz Władysław Klein. Wspólne muzykowanie przy śpiewie publiczności spowodowało , iż spotkanie przerodziło się w biesiadowanie do późnych godzin wieczornych.

Wiesława Roszman- Selin OKSiT w Gminie Puck


1

Otwiera się w nowym oknie

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty: