[VIDEO] Dożynki Gminy Puck ? Domatowo 2015

 

Aktualizacja 28.08.2015 godz. 9.45

Dnia 23 sierpnia 2015 roku od godz. 12,00 w Domatowie odbyły się Dożynki Gminy Puck z udziałem 23 delegacji sołeckich z wieńcami dożynkowymi: Błądzikowo, Brudzewo, Celbowo, Darzlubie, Domatowo, Domatówko, Gnieżdżewo, Leśniewo, Łebcz, Mieroszyno, Mrzezino, Mechowo, Osłonino, Połchowo, Połczyno, Rekowo Górne, Sławutowo, Smolno, Starzyno, Swarzewo, Werblinia, Zdrada i Żelistrzewo.

Organizatorem imprezy był Wójt Gminy Puck, Przewodniczący Rady Gminy Puck i Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck. Gospodarzem  sołectwo Domatowo.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.:Kazimierz Plocke ? Sekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa, poseł na Sejm RP, Jarosław Białk ? Starosta Powiatu Puckiego. Na widowni zasiedli również radni powiatowi, radni Gminy Puck, sołtysi Gminy Puck, przedstawicielki KGW i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, dyrektorzy szkół, animatorzy kultury, przedstawiciele firm współpracujących z samorządem gminnym.

Na okoliczność dożynek, mieszkańcy Domatowa przepięknie udekorowali swoją wieś. Uroczystość rozpoczęła się korowodem dożynkowym, który wyruszył z ul. Jana Drzeżdżona (ongiś zakątek rodzinny pisarza) w kierunku boiska. Na czele kroczyła Orkiestra Dęta ze Strzelna, zespół ?Bursztynki? z Mieroszyna, delegacje sołeckie z wieńcami, na bryczce jechali starostowie dożynek z tradycyjnym bochnem chleba, Wójt Gminy oraz Przewodnicząca Rady Gminy Puck.

Podczas wejścia na boisko na tle melodii ?Plon niesiemy plon? konferansjer imprezy (Brunon Ceszke) zaprezentował po kolei uczestniczące  w dożynkach sołectwa. Przy hymnie kaszubskim Tadeusz Puszkarczuk (Wójt) w asyście  Anny Pomieczyńskiej (Przewodniczącej Rady Gminy) i Damiana Steinke (sołtysa wsi)  wciągnął uroczyście na maszt wieniec dożynkowy. W tym czasie wypuszczono na znak pokoju, około 500 gołębi od członków Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych O/ w Pucku.

Następnie starostowie dożynek: Dorota i Krzysztof Szymańscy (rolnicy z Domatowa) przekazali wójtowi Tadeuszowi Puszkarczukowi symboliczny chleb z tegorocznych zbiorów. Wójt podziękował starostom.

Oficjalnego powitania zebranych uczestników dokonała Anna Pomieczyńska ? Przewodnicząca Rady Gminy Puck. Poprosiła księdza Kazimierza Synaka (proboszcza parafii w Leśniewie) o odprawienie mszy św.  w intencji rolników i zebranych plonów. Koncelebransem mszy św. był ks.  Jacek Bordzoł (proboszcz parafii w Mechowie). Homilię wygłosił ks. K. Synak.

Po mszy św. przemówienie okolicznościowe do rolników i wszystkich uczestników dożynek wygłosił Wójt Gminy T. Puszkarczuk. Następnie, wspólnie z wybranymi gośćmi, podzielił się chlebem ze społeczeństwem. Głos zabrał również K. Plocke ? poseł, V-ce  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ten ostatni, wręczył honorowe odznaki ?Zasłużony dla Rolnictwa? wyróżniającym się rolnikom i pracownikom rolnym. Otrzymali je: Julian Gaffke (Mechowo), Mariusz Jaszke (Żelistrzewo), Roman Korthals (Błądzikowo), Wincenty Lanc (Leśniewo), Wojciech Marzejon (Smolno), Eugeniusz Srok (Lesniewo), Mieczysław Willa (Mrzezino), Tadeusz Zelewski (Połczyno) i Roman Ziemann (Mrzezino).

Wójt Gminy Puck wręczył nagrody w konkursie ?Piękna Wieś 2015?

Kategoria ?Wieś?

I miejsce:  sołectwo Błądzikowo
II miejsce: sołectwo Osłonino
III miejsce: sołectwo Gnieżdżewo

Kategoria Zagroda

I miejsce: Anna Urzykowska-Lessnau (Sławutowo)
II miejsce: Jadwiga Wrese (Osłonino)
III miejsce: Jacek Korth (Sławutowo)

Tradycyjnie rozegrano Dożynkowy Turniej Wsi.

Wieńce oceniali: Jan Dettlaff (dyrektor OKSiT w Gminie Puck), Krystyna Buczkowska (plastyk) i Joanna Dopke (ODR). Pozostałe konkursy sędziowali: Wiesław Oberzig i Dariusz Groenwald.

Nagrody otrzymali:

Wieniec dożynkowy:

I miejsce: Połchowo
II miejsce: Rekowo Górne
III miejsce: Darzlubie
IV miejsce: Brudzewo
V miejsce: Błądzikowo
VI miejsce: Celbowo

Wiązanie powrósła ze słomy

I miejsce: Jan Myślisz (Darzlubie )
II miejsce: Zbigniew Dettlaff (Swarzewo)
III miejsce:  Kazimierz Drzeżdżon (Gnieżdżewo)

?Rzut stolemowy? (kamień 16,6 kg)

I miejsce: Damian Wojtas (Rekowo Górne) 7,10
II miejsce: Paweł Tempski (Domatowo) 6,61
III miejsce: Dariusz Potracki (Połczyno) 6,45

Klasyfikacja zespołowa:

I miejsce: Połchowo  22,5 pkt
II miejsce: Rekowo Górne  20,0 pkt
III miejsce: Darzlubie 18,0 pkt
IV miejsce: Swarzewo 13,0 pkt
V miejsce: Domatówko 10,5 pkt
VI miejsce: Sławutowo 10,0 pkt

Trójka najlepszych uczestników konkursów otrzymała puchary.  Za wieńce przyznano: 500 zł I miejsce, 400 zł II miejsce, 300 zł III miejsce, 250 zł IV-VI miejsce i po 200 zł dla pozostałych.

?Gwiazdą Popołudnia? dożynkowego był Jacek Kawalec (znany aktor z ?Rancza?) który wraz z zespołem Loola wystąpił z Biesiadą Show, prezentując szereg znanych przebojów estradowych. Artysta zachwycił publiczność nieprzeciętnym talentem i? skromnością. Prezenter telewizyjnego show ?Randki w ciemno? nie pozował na wielką gwiazdę ekranu a chętnie spacerował (nawet biegał) wśród uczestników dożynek, wykonując zdjęcia swoją ?komórkę? z przygodnymi widzami.

W części artystycznej wystąpiły również gminne zespoły: ?Bursztynki? z Mieroszyna i orkiestra dęta ze Strzelna.

Dożynki ubarwiono również? ukraińskimi akcentami. Teatr Tańca przy Rodzinnym Domu Dziecka z Kiwercy (Ukraina) przedstawił splot tańców: ludowych, współczesnych, towarzyskich, baletu klasycznego oraz etiudy taneczne.

W części wieczornej, wystąpił zespół ?Talking Brothers? z utworami ?Modern Talking?. Dźwięcznie wpadające do ucha piosenki, rozbawiły publiczność na całego? Toteż z rozczarowaniem przyjęto koniec występu (również dożynek), które oficjalnie ogłosiła w imieniu organizatorów Wiesława Roszman-Selin (konferansjer imprezy).

Dożynkom towarzyszyły m.in. stoiska: twórców ludowych, ?Wesołe Miasteczko?, strzelnica, łucznicy, swojskie wyroby spożywcze, kawiarenka,  kuchnia regionalna: stoiska wystawiło Koło Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło stoisk promocyjnych BS Puck i BGŻ O/w Wejherowie.

Sponsorzy imprezy:

  1. Bank Spółdzielczy Krokowa
  2. Bank Spółdzielczy Puck
  3. BGŻ O/Wejherowo

Brunon Ceszke
[mudslide:picasa,0,117146273307337437289,6187169464755009745]

 

Więcej zdjęć na www.24kaszuby.pl

Zapr..doż.-2015.1. Zapr..doż.-2015.3.

 

mapado

Rozkład jazdy na Dożynki do miejscowości Domatowo 658

Przystanek: Puck, Dworzec Autobusowy

Odjazdy w niedziele i święta
7:35 10:35 13:35 16:35

Rozkład jazdy  – powrót 658

Kierunek: Wejherowo, Dworzec Autobusowy

Przystanek: Domatowo

Odjazdy w niedziele i święta
8:08 11:08 14:08 17:08

Kierunek: Puck, Dworzec Autobusowy

Przystanek: Domatowo

Odjazdy w niedziele i święta
8:54 11:54 14:54 18:54

mapapksdoz

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Skip to content