• Gmina
  • Mieszkańcy
  • Komunikat z XVI Festiwalu Pieśni Kaszubskich „Kaszeëbsczé tónë nad Môlim M?rz?” Swarzewo?2015

Komunikat z XVI Festiwalu Pieśni Kaszubskich „Kaszeëbsczé tónë nad Môlim M?rz?” Swarzewo?2015

Dnia 12 lipca 2015 roku na skwerze przed Domem Kaszubskim w Swarzewie odbył się XVI FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH ?Kaszëbsczé tóne nad Môlim Môrza?.

Organizatorem Festiwalu był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck przy współpracy ze Sołectwem i Kołem Gospodyń Wiejskich ze Swarzewa.  Celem Festiwalu była promocja kultury kaszubskiej oraz integracja kaszubskiego środowiska artystycznego.

Uczestników imprezy powitał dr Jan P. Dettlaff -dyrektor OKSiT.  Powitał. Koncerty zespołów prowadziła  Wiesława Roszman-Selin ? OKSiT. Pogoda była bardzo sprzyjająca. Toteż frekwencja publiczności znakomita. Na plac przy Domu Kaszubskim przybyli nie tylko mieszkańcy Swarzewa i okolic ale również turyści wypoczywający na terenie naszej gminy. Wśród obecnych byli m.in.: Tadeusz Puszkarczuk ? Wójt Gminy Puck, Jerzy Tkaczyk ? Z-ca Wójta Gminy Puck i Anna Pomieczyńska ? Przewodnicząca Rady Gminy Puck.   Podobnie jak w latach poprzednich, założeniem imprezy było, aby zespoły uczestniczące w festiwalu  w swoim repertuarze miały co najmniej jedną pieśń Maryjną w ramach kultu Matki Boskiej Swarzewskiej. Ponadto śpiewano zarówno utwory tradycyjne jak i współczesne.

Na estradzie zaprezentowało się dziesięć zespołów: chór ?Morzanie? z Dębogórza, ?Kosakowianie? z Kosakowa, ?Bursztynki? z Mieroszyna, ?Nasze Strone? z Prusewa, ?Czarne kapelusze? z Mechowa,, ?Spiéwné Kwiôtczi? z Banina, ?Sztrądowé ?ste? z Żelistrzewa, rodzina Jeka ze Strzelna, ?Kaszubianki? z Władysławowa oraz chór ?Harmonia? z Wejherowa.

W czasie trwania imprezy swoje wyroby zaprezentowali  twórcy ludowi: Elżbieta Mirończuk ? hafciarka z Pucka, Stefania Jeszke ? hafciarka z Mieroszyna, Monika Witkowska ? malarka z Mrzezina, Jan Drzeżdżon ? wyrobnik z rogów ze Starzyna, Bożena Kwiatkowska ? malarka z Łebcza, Jolanta Kościelniak ? artystka z Krokowej zajmująca się rękodzielnictwem oraz Dawid Kuchnowski ? młody artysta z Redy wykonujący sztuke użytkową.

Na pamiątkę ?swarzewskiego spotkania? każdy zespół biorący udział w Festiwalu otrzymał okazały dyplom oraz ?Anioła? – symboliczną statuetkę szklaną. Wręczali je: Wójt Gminy Puck i Przewodnicząca Rady Gminy Puck.

Jury w składzie: dr Danuta Dettlaff, dr Jan P. Dettlaff  i Wojciech Czerwiński przyznało nagrodę Grand Prix ?Bursztynowego Skowronka? za najciekawszą indywidualność artystyczną zespołowi ?Sztrądowé ?ste? z Żelistrzewa.

Poczęstunek dla wszystkich wykonawców oraz gości,  przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Domu Kaszubskiego w Swarzewie.

Brunon Ceszke

[mudslide:picasa,0,117146273307337437289,6170878816110064273]

Więcej zdjęć na www.24kaszuby.pl

Zapr. Kaszubskie Tony.2015

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Skip to content