Zmiany w Programie Czyste Powietrze

Tylko do końca 2021 roku możliwy będzie zakup i montaż kotła na węgiel (ekogroszek)  w ramach programu Czyste Powietrze. Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 roku dotacja na to źródło ciepła nie będzie udzielana.

Dodatkowo, od 1 lipca 2021 roku planowane jest zwiększenie obecnych progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania.

 

WYCOFANIE DOTACJI NA KOTŁY WĘGLOWE

Program Czyste Powietrze dopuszcza rozpoczęcie inwestycji do 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie. Wszystkie osoby, które złożą wniosek o dofinansowanie, zakupią i zamontują kocioł na węgiel do 31 grudnia 2021 roku otrzymają dotację na te wydatki (zostanie dodany odpowiedni przypis w załączniku 2 i 2a do programu). Należy też w tym terminie przedłożyć fakturę za kocioł.

UWAGA! Warunki te nie dotyczą wniosków złożonych przed datą wejścia w życie zmian w programie (planowane od 1 lipca 2021).

Zmiany wprowadzone zostały zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej oraz zapisami Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu. W wielu województwach, w tym w naszym regionie, obowiązują uchwały antysmogowe, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość stosowania paliwa stałego ? węgla.

 

PODWYŻSZENIE PROGÓW DOCHODOWYCH (podwyższony poziom dofinansowania).

Dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie do 175% najniższej emerytury, czyli do 2189,04 zł (około 229 zł więcej niż obecnie).

Dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy zostanie ustalony na poziomie 125% najniższej emerytury na osobę, czyli do 1563, 60 zł (około 164 zł więcej niż obecnie).

Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2021 roku. Ich cel to ujednolicenie progów dochodowych programów Czyste Powietrze i Stop Smog. Dzięki tym modyfikacjom więcej osób skorzysta z podwyższonego poziomu dofinansowania w programie Czyste Powietrze.

Przypominamy o możliwości skorzystania z Punktu Informacyjno ? Konsultacyjnego Programu Czyste Powietrze w Gminie Puck.

Zapraszamy po wcześniejszej rezerwacji terminu wizyty we wtorki i środy od godziny 10:00 do godziny 14:00 oraz w czwartki od godziny 10:00 do godziny 16:00.

 

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Skip to content