Warsztaty #odkorkujMYHEL

odkorkujMYHEL – to hasło warsztatów, na które zapraszają wspólnie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot i burmistrz Jastarni. Wraz z mieszkańcami półwyspu, samorządowcami, ekspertami z zakresu mobilności, przedstawicielami organizacji turystycznych i biznesu będziemy rozmawiać o wyzwaniach transportowych na Półwyspie Helskim.

Warsztaty #odkorkujMYHEL odbędą się w środę 6 października w Jastarni (Aula SP im. Józefa Wybickiego, ul. Stelmaszczyka 4) w godz. 10:00-13:30. Wspólnie z ekspertami poruszymy kwestie transportu drogowego, wodnego, kolejowego oraz zrównoważonej mobilności.

Wypracowane podczas spotkania wnioski oraz zgłoszone uwagi zostaną uwzględnione w pracach nad Planem Mobilności dla Półwyspu Helskiego. Warsztaty skierowane są do mieszkańców, samorządowców, planistów, ekspertów, przedstawicieli organizacji turystycznych i biznesu.

Na warsztaty obowiązują zapisy. Na zgłoszenia czekamy do 4 października.

>>> Formularz zgłoszeniowy na warsztaty #odkorkujMYHel

Plan Mobilności dla Półwyspu Helskiego to dokument, który powstaje w ramach projektu RiConnect, przy którym współpracuje 8 europejskich metropolii (OMGGS, Kraków, Paryż, Barcelona, Thessaloniki, Amsterdam, Manchester i Porto).

– Celem projektu RiConnect jest zaproponowanie rozwiązań, które usprawnią transport publiczny i wesprą mobilność mieszkańców metropolii ? mówi Karolina Orcholska, koordynatorka projektu z OMGGS. – Chcemy znaleźć najlepsze alternatywy dla komunikacji samochodowej, wykorzystać już istniejące zasoby i tak je rozwinąć, aby dotarcie na Półwysep Helski i podróżowanie po nim było przyjazne dla mieszkańców, turystów i środowiska. W przyszłości nasz plan mobilności pozwoli sięgnąć po środki unijne.

– Liczymy na to, że plan mobilności naturalnie zniweluje zakorkowane drogi, wyprowadzając uczestników ruchu samochodowego na inne formy aktywności komunikacyjnej – mówi Kamil Pach, zastępca burmistrza Władysławowa.

Nad planem pracuje Lokalna Grupa Robocza, w skład której wchodzą: przedstawiciele samorządowców m.in. z powiatu puckiego, Pucka, Władysławowa, Helu, Jastarni oraz przedstawiciele Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego i spółki InnoBaltica. Prace koordynuje Biuro OMGGS. Projekt RiConnect jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.