[VIDEO] Święto Ludowe Gminy Puck – Leśniewo 08.06.2014

Komunikat
z Obchodów Święta Ludowego Gminy Puck
w Leśniewie

Dnia 08 czerwca 2014 roku od godz.15,00 na placu amfiteatralnym przy remizie OSP w Leśniewie odbyły się doroczne Obchody Święta Ludowego Gminy Puck. Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck, gospodarzami: Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich, Szkoła Podstawowa i Ochotnicza Straż Pożarna w Leśniewie. Wśród gości był m.in. Wojciech Dettlaff (Starosta Pucki), Tadeusz Puszkarczuk (Wójt Gminy Puck), Kazimierz Czernicki (Przewodniczący Rady Gminy Puck) oraz radni, sołtysi Gminy Puck, pracownicy i działacze kultury, przedstawiciele organizacji społecznych z terenu gminy.

Uczestników Święta Ludowego powitali: Jan Dettlaff (dyrektor OKSiT w Gminie Puck) i Marcin Nikrant (Sołtys Leśniewa). Otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Puck. Całościowo imprezę prowadził Brunon Ceszke ? Gł. Instruktor ds. Kultury w OKSiT w Gminie Puck.Przy wyjątkowo pięknej pogodzie publiczność miała okazję obejrzeć i wysłuchać koncertów czołowych zespołów muzycznych, solistów wokalnych gminy Puck i nie tylko…

Zgodnie z tradycją, impreza rozpoczęła się od wciągnięcia wieńca zielonego na maszt. Przy dźwiękach hymnu kaszubskiego, aktu dokonali: Starosta, Wójt oraz Sołtys.

W programie artystycznym wystąpiły dzieci z Leśniewa. M.in. zespół wokalny, zespół taneczny oraz Agata Wikowska – najlepsza solistka wokalistka wśród najmłodszych dzieci w gminie. Swoim kunsztem wokalnym wykazały się Danuta Tarnowska i Ewa Lademann ? duet z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Tradycyjne ludowe melodie i piosenki kaszubskie zaprezentował zespół ?Bursztynki? z Mieroszyna. Natomiast folkową muzykę kaszubską zespół ?Skład Kolonjalny? z Łąkie k/Bytowa.

Występom towarzyszyły stoiska twórców ludowych: Bożeny Kwiatkowskiej (malarki z Łebcza), Marii Szczygielskiej (malarki z Mrzezina), Jana Drzeżdżona (rogownika ze Starzyna), Henryka Lessnau (rogownika z Chałup) oraz Mirosława Niemczyka (rzeźbiarza z Rzucewa).

Na stoiskach handlowych można było zaopatrzyć się w swojskie wyroby jadła kaszubskiego. Nie zabrakło ?kawiarenki?, dań na gorąco oraz innych smakołyków?

Niewątpliwą atrakcją dla dzieci było ?Wesołe Miasteczko?.

Impreza była okazją, do ponownego obejrzenia ?Timbersports? w wykonaniu jednego z najlepszych w kraju drwala Jacka Groenwalda z Połczyna. Rekordzista Polski w Springboard ? jak stwierdził – zaprezentował po raz pierwszy w kraju, pokaz łączenia kilka kategorii na raz.

Zgodnie z tradycją odbył się Turniej Wsi o Puchar Święta Ludowego.W szranki rywalizacji stanęło siedem sołectw. Przeprowadzono pięć konkurencji.

Zwycięzcy:

Skakanka rodzinna: rodzina Szymańskich (Domatówko)
Wbijanie gwoździ: Regina Szymańska (Domatówko)
Wspinanie się na słup: Dawid Szmidt (Domatówko)
Rzut lotką do balonków: Patryk Szymański (Domatówko)
Przeciąganie liny: Domatówko

Klasyfikacja zespołowa:
1. Domatówko 35 pkt
2. Darzlubie 22 pkt
3. Gnieżdżewo 21 pkt
4. Leśniewo 21 pkt
5. Połczyno 15 pkt
6. Połchowo 12 pkt
7. Domatowo 3 pkt

Wszystkie uczestniczące sołectwa otrzymały ?Puchary Święta Ludowego?. Natomiast startującym zawodnikom wręczono nagrody i upominki rzeczowe.

Po skończonych zmaganiach rekreacyjnych odbyła się zabawa ludowa na świeżym powietrzu.

Brunon Ceszke

 [mudslide:picasa,0,117146273307337437289,6023284929196462209]

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Skip to content