Search
Close this search box.

Kaszuby Północne ? Podsumowanie sezonu

Latem Norda cieszyła się powodzeniem wśród turystów Turystyka to dla nas ważna gałąź w gospodarce i większość naszych działań ukierunkowana jest na jej rozwój i promocje subregionu. Ruch turystyczny jest u nas niezwykle aktywny zwłaszcza w okresie letnim. Postanowiliśmy podsumować ten czas.

Do dyspozycji przyjezdnych były punkty informacji turystycznych w Helu, Jastarni, Kuźnicy, Władysławowie, Jastrzębiej Górze, Karwieńskich Błotach, Dębkach, Białogórze, Gniewinie, Choczewie, Wejherowie, Rewie, Pucku i Swarzewie. Na podstawie ilości osób, korzystających osłonino zatoka (9)z takiej formy pomocy możemy stwierdzić, że w czerwcu ruch turystyczny był większy niż w ubiegłym roku, w lipcu odnotowujemy spadek z uwagi na niekorzystną na plażowanie aurę, w sierpniu i wrześniu zaskakujący wzrost urlopowiczów. Standardowo Kaszuby Północne odwiedzali Polacy, Niemcy, Szwedzi, natomiast zaobserwowano zdecydowanie dużo Czechów, Rosjan, Białorusinów. Wydano tutaj też więcej niż w roku 2015 Kart Turysty z adresami partnerów, którzy oferują korzystniejszą usługę, w samym Pucku pobrano ponad 700 szt. Projekt trwa do końca kwietnia 2016 r. Mobilna informacja turystyczna w ramach akcji ?Wypoczywaj latem z puckim powiatem? docierała dodatkowo do turystów w miejscowościach nadmorskich.

ZATOKA 02 (41)W okresie wakacyjnym funkcjonuje tutaj (powiat pucki i wejherowski) łącznie 33 kąpielisk strzeżonych, na których pracuje ponad 100 ratowników i patrole ratownicze. Nie odnotowano żadnego utonięcia, poważnych urazów czy sytuacji zagrożenia życia. Ratownicy udzielali pomocy osobom korzystającym z kąpieli i wypoczynku nad wodą przy: skaleczeniach, ukąszeniach przez owady, omdleniach, zasłabnięciach, udzielono pomocy przedmedycznej przy użyciu tlenu czy opiekunom znaleźć ich dzieci. Wielokrotnie wspierano osoby uprawiające sporty wodne (windsurfing, kitesurfing), głównie w Mechelinkach i Rewie. W celu zagwarantowania bezpieczeństwa osobom korzystającym z wypoczynku nad wodą i korzystania ze sprzętu wodnego na terenie gminy Kosakowo przeprowadzono: dozorowanie plaż niestrzeżonych przez piesze partole ratownicze (też z policją), kąpiele grup kolonijnych, naukę pływania, punkt zdobywania karty pływackiej, pokazy ratownictwa dla plażowiczów. W gminie Władysławowo rozdawano duże ilości opasek wodoodpornych dla dzieci, na którym zapisuje się numer telefonu i które mają zapobiec zaginięciu.

Z atrakcji turystycznych: Osada Łowców Fok w Rzucewie, Groty Mechowskie, skansen i Muzeum Obrony Wybrzeża, Bateria Laskowskiego, Muzeum Helu, Muzeum Kolei Helskich, Latarnia w Helu,zatokaHallerówka we Władysławowie, Skansen w Nadolu, ?Szpitalik? w Pucku skorzystało zdecydowanie więcej osób niż w zeszłym roku. W Helu od tego roku uruchomiono wystawę pojazdów militarnych i po remoncie Muzeum Rybołówstwa w nowoczesnej odsłonie. Dodatkowo turyści przebywający w Helu, Pucku i Wejherowie mieli możliwość pospacerować z przewodnikiem turystycznym po mieście. Chętnych nie brakowało.

Puck plaża 141Kilkanaście imprez masowych, łącznie ponad 570 wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, głównie plenerowych, stanowiło ofertę od czerwca do września, z czego najwięcej odbyło się w sierpniu. Gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Margaret, Myslovitz, Soyka Kwintet, Shazza, Dżem, Stefano Terrazzino, Lady Pank, MIG, Atlantyda, Mesajah, Kortez, Mrozu, Weekend, donGURAlesko, Afterparty, Elektryczne gitary, Dawid Podsiadło, Organek, Majestic, Ania Dąbrowska, Cleo, Velvet dały występ na Nordzie. Letnia Scena Muzyczna we Władysławowie zarejestrowała rekord frekwencyjny od początku istnienia, czyli od 5 lat. Oferta to: kabarety, inscenizacje historyczne, koncerty muzyczne, animacje dla dzieci, festyny i biesiady, plenerowe kino, e-sport oraz wiele aktywności ruchowych: siatkówka plażowa, zumba i fitness, joga, piłka nożna na plaży, biegi, wyścigi rowerowe, Nordic Walking, tenis ziemny, regaty. W wakacje odbywają się też imprezy cykliczne i tematyczne, które gromadzą stałą i nową publiczność i często eksponują tradycje rybackie i kaszubskie, w tym: Dzień Ryby w Helu, Dni Węgorza w Jastarni, Kaszubskie łodzie pod żaglami, Morska pielgrzymka rybaków, Krancbal w Nadolu, Festiwal pieśni kaszubskiej Kaszëbsczé tóne nad Môlim M?rz?? w Swarzewie, Wodno-piesza pielgrzymka z Nadola do Żarnowca, Festyn kaszubski w Rewie. Zainteresowanie miejscową kulturą rośnie, o czym świadczy liczna publiczność na tego typu wydarzeniach.Barefoot Projekt Czysta Plaza_6

Liczba korzystających ze sprzętu wodnego przy przystaniach: łodzie, kajaki, surfing, rowery wodne też jest w tym roku większa.

Obłożenie kwater noclegowych okazało się wyjść na plus, ponieważ zwiększyła się łącznie pula tytułem opłaty klimatycznej, która wpłynęła do samorządów.

Dane statystyczne wskazują na dynamiczny wzrost ruchu turystycznego na Kaszubach Północnych w okresie letnim i to zarówno w punktach informacji turystycznej, na plażach, u gestorów hoteli i restauracji, u usługodawców czy w przypadku biletowanych atrakcji turystycznych. Organizowane przez samorządy w tym czasie imprezy cieszą się z roku na rok większą frekwencją.

Barbara Mudlaff,
LOT Kaszuby Północne,
kaszubypolnocne.pl

Otwiera się w nowym oknie

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

INFORMUJEMY

że w dniach 26 - 29 listopada 2024 r. (wtorek, środa, czwartek, piątek) w miejscowości Osłonino w godzinach 8:00 – 16:00

MOGĄ NASTĄPIĆ PRZERWY W DOSTAWIE WODY PRZEPRASZAMY ZA UTRUDNIENIA

przepraszamy za utrudnienia