Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck
 • Gmina
 • Mieszkańcy
 • Program XVII Dnia Jedności Kaszubów w Leśniewie, gmina Puck. 22 marca 2020 roku (niedziela).

Program XVII Dnia Jedności Kaszubów w Leśniewie, gmina Puck. 22 marca 2020 roku (niedziela).

22 marca br. w Szkole Podstawowej im. Józefa Dambka odbędzie się XVII Dzień Jedności Kaszubów! Kaszubi z różnych stron Pomorza oraz inni goście fascynujący się naszą regionalną kulturą przybędą do leśniewskiej szkoły, aby wspólnie świętować oraz upamiętnić pierwszą historyczną pisemną adnotację o Kaszubach, która pojawiła się w bulli papieża Grzegorza IX. 19 marca 1238, gdzie papież zatytułował szczecińskiego księcia ?księciem Kaszub? (łac. clare morie? duce Cassubie).

W ten dzień przybyłych gości czekać będzie szereg atrakcji. Obchodom corocznie towarzyszą liczne kiermasze twórców ludowych, wystawy rękodzieła, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, występy zespołów lokalnych. W czasie wydarzenia organizowany jest również turniej kaszubskiej ?Baśki?.

Znakiem rozpoznawczym Dnia Jedności Kaszubów jest wspólne muzykowanie akordeonistów (pochodzących nie tylko z Pomorza) pod dyrygenturą Pawła Nowaka. Corocznie podczas obchodów podejmowana jest próba pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Zawsze do gry służą akordeonowe aranżacje znanych kaszubskich melodii.

Program:

Kościół p.w. Niepokalanego Serca Maryi Panny w Leśniewie (ul. Kościelna 12)

11.00 ? Uroczysta Msza Święta

12.15-12.30 – Przemarsz do Szkoły Podstawowej im. Józefa Dambka
Hala sportowo-widowiskowa w Leśniewie (ul. Mechowska 2)

od 9.30 – Rejestracja uczestników bicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach

11.00 ? 12.30 Próby akordeonistów pod batutą Pawła A. Nowaka

12.30 – Oficjalne otwarcie Dnia Jedności Kaszubów

13.00 ? 15.30 Próby akordeonistów pod batutą Pawła A. Nowaka

15.30 – Bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze akordeonie

16.00 ? Podsumowanie bicia rekordu

16.15 ? Podsumowanie turnieju gry w Baśkę

Szkoła Podstawowa im. Józefa Dambka w Leśniewie (ul. Mechowska 2)

13.00-15.30 – Występy zespołów folklorystycznych

 • Karno ?Sztrądowé ?stë? z Żelistrzewa
 • Zespół ?Kaszubianki? z Władysławowa
 • Zespół Regionalny ?Bursztynki? z Mieroszyna
 • Karno ?Manijôcë? z Rafałem Potrukusem
 • Zespół ?Czarne Kapelusze? z Mechowa
 • Kaszubski Kabaret ?P?rtcë?

od 11.00

 • Kuchnia kaszubska Kół Gospodyń Wiejskich gminy Puck
 • Stoiska twórców ludowych oraz kaszubskie produkty regionalne
 • Promocje wydawnictw kaszubskich połączone z spotkaniami autorskimi
 • ?Kaszubskie bajania? ? strefa dla dzieci
 • Wystawa akordeonów z kolekcji Pawła A. Nowaka
 • Wystawa ?Antoni Miotk ? pucka droga do Niepodległości?
 • Wystawa ?Gen. Józef Haller ? bohater odrodzonej Rzeczypospolitej i odzyskanego Pomorza?
 • Pokazy filmów o tematyce regionalnej oraz 100. rocznicy powrotu Pomorza do Polski

 

Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Leśniewie (ul. Starowiejska 16)

od 11.00 ? Rejestracja uczestników

12.00-16.00 – Turniej gry karcianej Baśka

plakat-DJK-Lesniewo

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content