Search
Close this search box.

Warsztaty profilaktyczne w Zespole Szkół w Mrzezinie

W Zespole Szkół w Mrzezinie odbyły się warsztaty profilaktyczne organizowane w ramach programu ?Akademia Zdrowej Prawdy?, prowadzone przez pana Andrzeja Piaseckiego i Zespoły: ?Na Ostatnią Chwilę?, ?Telepathia?.

W warsztatach brały udział klasy IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum. Podstawowymi wartościami profilaktycznymi zawartymi w dniu profilaktycznym były 45-minutowe spotkania z poszczególnymi grupami młodzieży. Dzień był zorganizowany, tak by nie przeszkadzać w zajęciach szkolnych i maksymalnie ograniczyć utratę godzin lekcyjnych.

Podczas spotkań młodzież miała okazję samodzielnie przechodzić przez odpowiednio przygotowany plac z przyrządami do przeprowadzania poszczególnych doświadczeń. Każde z przygotowanych stanowisk testowych dawało możliwość sprawdzenia swoich możliwości ? manualnych, wzrokowych, koncentracji, skupienia uwagi, szybkości działania w skrajnych sytuacjach które często pojawiają się w życiu.

Ideą warsztatów jest to, aby młody człowiek całkowicie sam bez żadnej pomocy osób trzecich, sprawdził własne możliwości, kiedy jest pod wpływem alkoholu oraz środków odurzających, a w ten sposób obalone zostały mity panujące wśród młodych ludzi, iż nawet mała ilość alkoholu ?nie szkodzi?.

Dodatkową atrakcją dla uczniów były środki wykorzystane podczas pokazu: ?Zabójcza Droga Do Nikąd?, podczas którego zaprezentowany został prawdziwy fotel samochodowy w specjalnie przygotowanej ramie z kierownicą oraz pedałami gazu i hamulca. Ćwiczenie przygotowane było tak, aby młody człowiek poczuł się jak w prawdziwym samochodzie, widząc przed sobą drogę wyświetlana na plazmowym telewizorze 50?. Osoba ćwicząca pokonywała odcinki dróg w terenie zabudowanym w alkogoglach.

Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii próbowano pokazać młodym ludziom, iż nawet wyszkolony gracz spędzający wiele godzin na doskonaleniu możliwości zręcznościowo-manualnych jest całkowicie bezradny, kiedy zasiada za kierownicą samochodu pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Przygotowana została prezentacja multimedialna z wykorzystaniem materiałów audio wideo, obrazująca wypadki samochodowe z udziałem kierowców pod wpływem alkoholu oraz kreujące społeczno ? rodzinne konsekwencje nadużywania alkoholu.

Ponadto atrakcją był występ muzyka akustycznego, który największy nacisk kładzie na wartości profilaktyczne. Całość koncertu przeplatana była utworami muzycznymi z uczestnictwem młodzieży – byli oni angażowani do zabawy przez muzyków w uczestnictwo na scenie we wspólnym występie.

[mudslide:picasa,0,117146273307337437289,6012089425278780913]

Otwiera się w nowym oknie

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty: