Kliknij aby wyświetlić Biuletyn Informacji Publicznej Urządu Gminy Puck
  • Gmina
  • Żelistrzewo Turniejowe zmagania gospodyń

Żelistrzewo Turniejowe zmagania gospodyń

Już po raz dwudziesty trzeci spotkały się koła gospodyń wiejskich Ziemi Puckiej na swoim turnieju. Przypomnijmy, to właśnie w gminie Puck (w Łebczu) zorganizowano? pierwszy turniej w Polsce. Od samego początku ideą spotkań było aktywizowanie wiejskiego środowiska kobiecego ku integracji społeczności lokalnych oraz kultywowania tradycji i popularyzowania dziedzictwa kulturowego swojego regionu. Turnieje są również okazją do wyłaniania talentów i kreowania twórczych postaw wśród kobiet.

Konkursy turniejowe ukierunkowane są tradycyjnie na te cele. W tym roku sala żelistrzewskiego domu kultury zamieniła się w biało-czerwoną toń. Z okazji 100.lecia odzyskania Niepodległości, losy kolejności występów umieszczono w białych i czerwonych balonikach. Tablice wystawiennicze poświęcone  setnemu jubileuszowi naszej Ojczyzny również były nacechowane barwami narodowymi.  Biało-czerwone kolory rzucały się także w dekoracjach stolików, konkursie mody czy? owijkach przy kwiatach.

W tym roku w szranki rywalizacji stanęło osiemnaście kół gospodyń:  Mieroszyno, Strzelno, Łebcz, Gnieżdżewo, Swarzewo, Władysławowo, Starzyno, Starzyński Dwór, Lisewo, Karlikowo, Mechowo, Leśniewo, Domatowo, Celbowo, Osłonino, Mrzezino, Połchowo i Rekowo Górne

W konkursie ?produkt tradycyjny ? śledzie marynowane w oleju? wygrało Swarzewo przed Karlikowem i Mechowem. Najciekawszą tablicę ? zdaniem jurorów – zatytułowaną ?1918-2018 My Polacy? przygotowało Strzelno, prezentując szesnaście sylwetek 100.lecia swego środowiska lokalnego. Drugie miejsce przyznano dla Łebcza, za obraz poświęcony pamięci pierwszej przewodniczącej tutejszego KGW Rozalii Potrykus. Trzecie miejsce zdobyło Lisewo za tablicę upamiętniającą  losy Walerii Maszota  matki dwadzieściorga dzieci wychowywanych w arcytrudnych, wojennych warunkach.  ?O Mojej Mamie? lub ?Dla Mojej Mamy? śpiewały panie wraz z inscenizacją w kolejnym konkursie. Tutaj najwyżej oceniono występ Leśniewa przed Władysławowem i Osłoninem. Rok wyborczy był inspiracją do konkursu scenki kabaretowej. ?Kagiewuszki kandydują ? program wyborczy na wesoło?. Najatrakcyjniejszy występ ? zdaniem jury ? zaprezentowało Osłonino, wyprzedzając Mrzezino i Leśniewo. Piękno, wdzięk  i elegancja płynęła ze sceny podczas konkursu: moda ? ?otulona kwiatami?. Najwyżej oceniono walory modelki z Leśniewa, Mechowa i Osłonina.

Zwycięzcą tegorocznego turnieju okazało się KGW Osłonino (której od niedawna przewodniczy Patrycja Pioch), drugie miejsce zdobyło Leśniewo, trzecie Władysławowo, czwarte Łebcz, piąte Strzelno a szóste Swarzewo.

Impreza tradycyjnie toczyła się w wesołej, biesiadnej atmosferze. Uczestników tym razem rozbawiał zespół ?Manijôce?. Organizatorzy: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck,  Rada Gminna KGW w Pucku, Biuro Powiatowe ODR w Pucku oraz KGW Żelistrzewo przy współpracy Starostwa Powiatowego w Pucku. Patronat nad turniejem –  Wójt Gminy Puck.

Brunon Ceszke

foto i video >>>kliknij <<< 

Wprowadził:

Piotr Kropidłowski

Piotr Kropidłowski

Na skróty:

Polityka prywatności i pliki cookie

Używamy plików cookie, które mają na celu umożliwienie Ci korzystanie z serwisu w pełni. Pliki cookie wykorzystywane są także do personalizowania treści oraz reklam, dostarczania funkcji mediów społecznościowych, zbierania statystyk dotyczących korzystania z serwisu przez użytkowników. Możesz zaakceptować stosowanie wszystkich plików cookie lub dostosować zakres zgody do Twoich preferencji. Informacje o przetwarzaniu danych i plikach cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Skip to content